Przejdź do treści
Przejdź do stopki

9 lat Socratesa

Treść

W Wadowicach pierwsi odważni zaczęli wprowadzać unijny program edukacyjny "Socrates Comenius" jeszcze przed wejściem Polski do UE. Wśród pionierów była kadra pedagogiczna Zespołu Szkół nr 2.

Cel był jasny: zbliżyć polskich uczniów z rówieśnikami z innych krajów Europy, a nauczycielom dać szansę na porównanie z tamtejszymi pedagogami.

- Nasza szkoła już dziewiąty rok z rzędu partycypuje w programie "Socrates Comenius" i korzysta ze środków Unii Europejskiej. Za uzyskane pieniądze zakupiono już wiele pomocy naukowych. Dotychczas realizacja różnych zadań w programie nie napotykała na utrudnienia formalne - mówi Bolesław Kot, koordynator programu w ZS nr 2.

Niestety, w tym roku w programie trochę "zazgrzytało", bowiem termin jego formalnego rozpoczęcia biegnie od 1 października, a zmiany przepisów regulujących jego funkcjonowanie nadal nie są znane.

- Naraziło to naszych zagranicznych gości na poważne kłopoty po powrotach do ojczystych krajów, gdyż np. nie mogą rozliczyć kosztów delegacji do Polski - mówi inżynier Kot.

Jednak korzyści górują nad minusami. Przez te kilka lat zrealizowano wspólnie z partnerami z zagranicy wiele ciekawych projektów, a placówka stała się znana poza granicami kraju.

- Wystarczy wspomnieć, że tylko w ostatnim czasie gościli u nas przedstawiciele szkół partnerskich z Włoch (Ancona), Niemiec (Steinfurt), Belgii (Munsterbilzen) i Czech (Uherske Hradiste). Ocenialiśmy zaawansowanie wspólnego projektu. Jest to już trzeci, ostatni rok jego realizacji. Poprzednio szkoła zrealizowała już dwa programy trzyletnie - mówi Bolesław Kot.

Obecnie ekipa szkoły pracuje nad fragmentem urządzenia, które ma pobierać płyty CD i układać je w magazynie. Pracę rozdzielono wśród partnerów, a urządzenie podzielono na taką liczbę modułów, ile było partnerskich szkół. Każda placówka zobowiązana była do opracowania i przygotowania jednego modułu, a wszystkie części, złączone razem, muszą stworzyć zaprojektowane urządzenie.

- Jeżeli weźmie się pod uwagę to, że fragmenty tego samego urządzenia projektowane i wykonywane są w 6 różnych partnerskich szkołach, oddalonych od siebie nawet o 1.500 km, to nietrudno sobie wyobrazić, że nie jest rzeczą łatwą stworzenie z 6 modułów jednolitej, działającej całości - mówi koordynator programu.

Co ciekawe - takie utrudnienie w realizacji zadania jest jednym z ważnych celów programu "Socrates Comenius" ("Lifelong Learning", czyli "Nauka przez całe życie"). Chodzi o to, aby nauczyciele, a zwłaszcza młodzież z różnych krajów, zmusić do licznych kontaktów, co sprzyja wzajemnemu poznawaniu się, zawieraniu przyjaźni, a zwłaszcza - pozbywaniu się wzajemnych uprzedzeń.

Urządzenie będzie publicznie pokazane w kwietniu przyszłego roku w Belgii, podczas tygodnia Spotkań Młodzieży Europejskiej. Zespół Szkół nr 2 zamierza delegować tam 10 uczniów.

(RASZ)

Autor: Dziennik Polski