Alter ego
Treść
W Wadowicach gościli przedstawiciele stowarzyszenia „Alter Ego” - Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. Podczas spotkania w Komendzie Powiatowej Policji rozmawiano o możliwości zorganizowania wraz z policją i wadowickim samorządem akcji wyposażenia najmłodszych w elementy odblaskowe.
Stowarzyszenie działa od pięciu lat, a najbliższa jego siedziba jest w Krakowie.
Prezes stowarzyszenia Janusz Popiel przedstawił informacje na temat prowadzonej przez stowarzyszenie bezpłatnej pomocy prawnej i finansowej poszkodowanym w wypadkach drogowych. Stowarzyszenie bezpłatnie doradza ofierze wypadku drogowego, gdzie szukać pomocy, jak wyegzekwować należne odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych. Stowarzyszenie pomaga także finansowo w przypadku leczenia szpitalnego po wypadkach.
W trakcie spotkania, które prowadził naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Franciszek Kwaśniewski, rozmawiano też o możliwości przeprowadzenia wspólnej akcji polegającej na wyposażeniu przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych w elementy odblaskowe. Miałyby to być odblaskowe kamizelki z napisami: „Odblaskowe przedszkolaki” lub „Młodzieżowy Patrol”.
ABC poszkodowanego w wypadku drogowym - pamiętaj!
1. Powiadom policję o zdarzeniu
2. Dowiedz się, w jakim Towarzystwie Ubezpieczeń miał wykupioną polisę OC posiadacz pojazdu.
3. Gdy tożsamość sprawcy zostanie nie została ustalona odszkodowanie za szkody na osobie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, natomiast gdy brak było ważnej polisy OC, UFG wypłaca odszkodowanie za szkody na osobie i mieniu.
4. Pisemne powiadom Towarzystwo ubezpieczeń o szkodzie.
5. Gromadź dokumentację medyczną.
6. Zbieraj rachunki za ponoszone koszty.
7. Odszkodowanie może być wypłacone przed zakończeniem leczenia.
8. Nie trzeba czekać na wyrok w sprawie karnej, aby uzyskać odszkodowanie.
9. Masz 3 lub 10 lat na skuteczne dochodzenie odszkodowania w zależności od kwalifikacji prawnej czynu.
10. Dziecku do lat 13 zawsze przysługuje odszkodowanie.
11. Przedstaw Towarzystwu Ubezpieczeń swoje żądania pisemnie określając kwoty.
12. Zawsze najlepiej skontaktować się z fachowcami.
Do kogo zwrócić się o pomoc materialną czy poradę, gdy przyjdzie się nam ubiegać o odszkodowanie wynikające z uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci osoby najbliższej? Co zrobić, jeśli nie stać nas na pomoc adwokata a wiemy, że zakład ubezpieczeń może przyznać nam odszkodowanie, co najwyżej tylko w takim zakresie, o jaki wystąpimy? Czy potrafimy sformułować, uzasadnić i udokumentować roszczenia? Taka organizacją udzielającą bezpłatnie pomocy jest stowarzyszenie „Alter Ego” - Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych. Stowarzyszenie, jest organizacją społeczną zarejestrowaną w 1999 roku z siedzibą w Warszawie i oddziałami regionalnymi. Obejmuje swoim działaniem teren całego kraju. Nie prowadzi działalności gospodarczej i nie korzysta ze środków publicznych. Pomoc poszkodowanym udzielana jest bezpłatnie a środki na funkcjonowanie pochodzą z nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzanych przez Sądy od kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu i powodujących wypadki drogowe w stanie nietrzeźwości.
W Krakowie siedziba regionalnego biura, znajduje się przy ul. Kieleckiej 2 lokal 27 w budynku Arpisu obok krakowskich sądów przy Rondzie Mogilskim. Czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8.00 do 16.00 tel/fax (12)418-90-00 lub (12)418-90-01 e-mail: krakow@alterego.org.pl; www.alterego.org.pl
Autor: kk
Tagi: Wadowice;bezpieczeństwo