Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Autobus Energetyczny

Treść

Autobus Energetyczny


W połowie marca przyjedzie do Wadowic, Przeciszowa, Chełmka i Chrzanowa


Jeździ po Polsce od września 2003 r. Mobilne centrum edukacyjno-informacyjne - Autobus Energetyczny - zawita także do gmin Małopolski zachodniej. Swoją wizytę u nas rozpocznie 15 marca od Wadowic. Następne dwa dni spędzi w powiecie oświęcimskim, a 18 i 19 marca stać będzie w Chrzanowie.

Pomysł trafił do nas z Niemiec. Przeprowadzono tam podobną kampanię. Po ulicach jeździł MUTZ - autobus informacyjny (Mobilne Centrum Techniczne), który jako "Targi Ochrony Środowiska Na Kółkach" szukał bezpośredniej drogi dotarcia do przedsiębiorstw i mieszkańców Berlina.

- Partnerzy niemieccy swoje doświadczenia, związane z przeprowadzeniem tego przedsięwzięcia, chcieliby wykorzystać, realizując podobny projekt na terenie Polski. Kampania może stać się ważnym elementem krajowych działań na rzecz ochrony środowiska. Projekt został bardzo wysoko oceniony przez Komisję Europejską w ramach programu SAVE, gdyż jednym z celów tego projektu jest przyczynienie się do integracji Polski z Unią Europejską - zapowiadali jeszcze w 2003 r. organizatorzy.

Polskiej akcji patronują: Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Środowiska.

Autobus Energetyczny, czyli swoiste mobilne centrum edukacyjno-informacyjne jeździ po gminach całego kraju. Eksperci przedstawiają przykłady udanych przedsięwzięć energooszczędnych i ekologicznych, które zostały zrealizowane zarówno w Polsce, jak również w innych krajach, głównie europejskich. Zachęcają do współpracy i podejmowania podobnych inicjatyw na poziomie lokalnym.

W sumie ma być zorganizowanych 11 kampanii regionalnych, w czasie których Autobus odwiedzi 100-150 gmin w kraju (po 10-20 na jedną kampanię). W marcu planowana jest w województwach małopolskim i świętokrzyskim. Na Małopolskę zachodnią przypada pięć dni w połowie miesiąca.

Eksperci będą przeprowadzać bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami w autobusie oraz podczas spotkań z lokalnymi władzami. Bezpłatnie podzielą się wiedzą na temat nowoczesnych i dostępnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, a także podpowiedzą, gdzie starać się o dofinansowanie takich przedsięwzięć.

Autobus marki Mercedes jest wyposażony w wiele pomocy dydaktycznych, m.in. sprzęt audiowizualny, obiekty i urządzenia demonstracyjne, posiada część konferencyjną i biblioteczkę. Umieszczono w nim także plansze i tablice ze zdjęciami i wykresami. Można tu dostać broszury i ulotki, a także obejrzeć demonstracje nowoczesnych rozwiązań, np. baterii słonecznych i do oszczędzania wody, modele urządzeń i schematy energooszczędnych procesów przemysłowych.

Według obliczeń organizatorów, podczas projektu z porad ekspertów skorzysta 15 tys. osób, a także przeszkolonych zostanie 250 reprezentantów władz gminnych oraz przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw.

Koordynatorem projektu jest niemiecka firma B&SU, a - oprócz niej - organizują go: TIE-TÜV Immissionsschultz und Energiesysteme GmbH, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., KESCO Energy Sp. z o.o. oraz Ecofys B.V.

(BAJ)
Dziennik Polski


Autor: kaka