Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Być albo nie być

Treść

Szpitala Powiatowego w Wadowicach

Pawilon D zostanie częściowo oddany do użytku w 2006 roku. Jednakże, aby mieszkańcy powiatu wadowickiego - i nie tylko - mogli liczyć na zapewnienie ochrony zdrowia, bezwzględnie musi być wybudowany pawilon E. Szacowane koszty związane z rozbudową i przebudową budynku wyniosą od 17 do 27 mln zł.

Utrzymanie i rozwój Szpitala, poprzez budowę Pawilonu E jest konieczne dla zapewnienia opieki zdrowotnej dla 155 tys. mieszkańców powiatu oraz zachowania 630 miejsc pracy.

Problem polega na tym, że budynek główny szpitala jest stary, powstał w 1896 roku i nie spełnia podstawowych wymogów sanitarno - technicznych, a przystosowanie go do norm byłoby nieopłacalne.

Dyrekcja ZZOZ w Wadowicach konsekwentnym działaniem realizuje cele strategiczne rozwoju szpitala. Doprowadzono do likwidacji zadłużenia, odzyskania płynności finansowej, zwiększenia kontraktów i wypracowania zysku. Jeśli jednak szpital nie będzie spełniał standardów, nic nie pomogą zwiększone limity, bo po prostu nie będzie gdzie pracować! Szpital będzie zlikwidowany!

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z czerwca 2005 roku nakłada na dyrekcję zakładów opieki zdrowotnej obowiązek ich dostosowania do końca 2010 roku. Rozporządzenie to nie przewiduje możliwości przesunięcia terminu. Te oddziały i komórki organizacyjne szpitala, które nie zostaną dostosowane muszą być zamknięte. Grozi to oddziałom: Chirurgii Ogólnej, Chirurgii Urazowej, Ginekologiczno - Położniczemu z blokiem porodowym oraz Noworodków i Wcześniaków.

Podstawowe nieprawidłowości to: krzyżowanie się dróg pacjentów stacjonarnych z pacjentami poradni konsultacyjnych; mała powierzchnia kuchni oddziałowych; różnica poziomów pomiędzy częścią A i B; dojazdy i dojścia do budynku o nachyleniu powyżej 5 procent; w holu wejściowym brak szatni dla odwiedzających, miejsca na wózki dziecięce i inwalidzkie i ogólnodostępnych węzłów sanitarnych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych; za duża ilość łóżek w pokojach chorych w stosunku do powierzchni, brak pokoi l i 2 łóżkowych z własnymi węzłami sanitarnymi, zbyt mała odległość pomiędzy łóżkami i ścianami pokoi, brak dostępu do części łóżek z trzech stron (usunięcie nieprawidłowości spowoduje zmniejszenie ilości łóżek nawet do 50 proc.); w izbie przyjęć (chirurgicznej) brak izolatki, odpowiedniego podjazdu i dojścia, brak wydzielonej rejestracji, brak wydzielonych gabinetów lekarskich dostępnych z dwu stron, brak węzłów sanitarnych dostępnych bezpośrednio z pokoi badań; pomieszczenia higieniczno- sanitarne nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych, na każdej kondygnacji brak wydzielonych ustępów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych przeznaczonych dla odwiedzających, brak wydzielonych węzłów sanitarnych dla personelu; brak regulacji otwarcia nawiewników w oknach z poziomu podłogi; korytarze są za wąskie, część korytarzy bez dwustronnego oświetlenia czołowego; brak centralnej instalacji próżni i sprężonego powietrza, centralnej instalacji tlenu w pokojach chorych, instalacji alarmowej powiadamiania głosowego, brak klimatyzacji pokoi dla noworodków, osprzęt instalacji elektrycznej na złej wysokości od podłogi; brak studni głębinowej lub zbiornika retencyjnego, odpowiedniej kotłowni zasilania awaryjnego w ciepło, agregatu prądotwórczego z funkcją autostartu; na oddziale chirurgii ogólnej, brak pokoju dziennego pobytu, brak odrębnego pokoju badań, brak pomieszczenia na wózek do przewożenia zwłok, na odcinku męskim brak pokoju lekarza; na oddziale chirurgii urazowej, brak pokoju dziennego pobytu, brak wydzielonego sekretariatu medycznego, brak odrębnego pokoju badań, brak pomieszczenia na wózek do przewożenia zwłok, na odcinku kobiecym brak pokoju lekarza; na oddziale ginekologiczno - położniczym, brak pokoju dziennego pobytu, brak pomieszczenia na wózek do przewożenia zwłok, występuje krzyżowanie się dróg z zespołem porodowym, brak wydzielonego pokoju wypisów, brak pokoju zabiegowego na odcinku septycznym; w zespole porodowym ciąg funkcjonalny nie jest zachowany (pokoju badań, pokój przygotowania pacjenta, sale porodowe, pokój poporodowy), brak sali operacyjnej z zapleczem (śluzy, szatnie, pokoje przygotowania lekarzy i personelu itp.), ponadto krzyżują się drogi rodzin pacjentów z drogami personelu (do pomieszczenia porodów rodzinnych), brak wydzielonych pomieszczeń z węzłem sanitarnym dla osób towarzyszących rodzącym; brak połączenia oddziałów z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii.

Na czas prowadzenia robót budowlanych (około 2 lata) oddziały szpitalne, znajdujące się w budynku muszą być zamknięte, a większość pracujących tam osób (146 osób białego personelu oraz część innych pracowników) byłaby zwolniona z pracy. Zamknięcie oddziałów spowoduje również utratę kontraktów na kwotę około 9 mln zł, co pogorszy sytuację finansową ZZOZ oraz pociągnie za sobą dalsze zwolnienia pracowników.

Konieczne jest rozpoczęcie przygotowań do realizacji pawilonu łóżkowego E, w którym zostanie zlokalizowany oddział chirurgii ogólnej, oddział chirurgii urazowej, oddział ginekologiczno - położniczy z blokiem porodowym oraz oddział noworodków i wcześniaków.

Tylko budowa obydwu pawilonów pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie szpitala bez konieczności ograniczania działalności i zamykania oddziałów.

Argument o braku środków finansowych na budowę pawilonu E jest słuszny, bo będzie chodziło o duże pieniądze, ale przecież te można pozyskać z zewnątrz. Jednakże, aby otrzymać pieniądze trzeba przestrzegać pewnych procedur.

Ciężko jest się naprawdę zaangażować, przygotować niezbędne dokumenty, pisma, wykonać dziesiątki telefonów, żeby móc starać się o dofinansowanie. Najlepiej jest być biernym, pobierać pensję i się nie wychylać. Tylko, że okazje przechodzą koło nosa.

Najgorsza jest kadencyjność. Przed wyborami obserwujemy jakieś działania, słyszymy o projektach, a potem wszystko milknie i tak aż do następnej kampanii. Mam nadzieję, że powstanie uchwała intencyjna, która będzie wyznaczała plan działania. Tak, aby kolejni decydenci od początku wiedzieli, jakie są ich obowiązki. Podjęcie uchwały o budowie Pawilonu nie może być kukułczym jajem, a raczej testem odpowiedzialności Rady za pacjentów i 630 osób załogi. Natomiast realizacja uchwały zadaniem przyszłych radnych, świadomych od początku wyzwania, jakie ich czeka.

Konieczna jest budowa Pawilonu E, który przylegając do Pawilonu C, połączonemu z Pawilonem D, do którego docelowo zostanie przeniesiona centralna sterylizatornia, blok operacyjny oraz izba przyjęć chirurgiczna, zapewni prawidłowe funkcjonowanie ZZOZ w Wadowicach.

Dobudowanie Pawilonu D i terminowe oddanie go do eksploatacji, a nie wybudowanie Pawilonu E może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, a budynki za jakiś czas będą puste i nie użytkowane z powodu braku akredytacji.

Wszystkich zainteresowanych tą sprawą zachęcam do współpracy.

Stanisław Matyjasik: przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, zastępca przewodniczącego Rady Wojewódzkiej Federacji Związków Zawodowych Ochrony Zdrowia w Krakowie, przewodniczący Rady OPZZ Powiatu Wadowickiego.

(RASZ)

Autor: Dziennik Polski