Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Do rezerwy bez wojska

Treść

Kolejny raz część poborowych trafi do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Minister Obrony Narodowej w dniu 21 czerwca 2007 roku podpisał rozporządzenie w sprawie przeniesienia części poborowych do rezerwy /Dz.U. nr 121 z 2007r., poz. 834/, na mocy którego Komendanci Wojskowych Komend Uzupełnień przenoszą do rezerwy do dnia 31 stycznia 2008 roku niektóre grupy poborowych przeznaczonych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, służby w obronie cywilnej lub przeszkolenia wojskowego.



Do rezerwy będą przeniesieni poborowi, których ojciec, matka, ojczym, macocha, przysposabiający, brat lub siostra w czasie odbywania czynnej służby wojskowej zmarli lub zostali uznani za inwalidów wojskowych. W tym przypadku przenosi się do rezerwy po złożeniu przez poborowego do dnia 31 grudnia 2007 roku udokumentowanego wniosku w tej sprawie.
Do grupy poborowych, którzy zostaną przeniesieni do rezerwy należą również poborowi, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej lub posiadają tylko wykształcenie podstawowe i nie ukończyli szkoły gimnazjalnej, albo posiadają tylko wykształcenie gimnazjalne, które uzyskali z dwuletnim lub większym opóźnieniem łącznie, na etapie edukacji w szkole podstawowej i gimnazjalnej, lub ukończyli szkołę podstawową.
Na uregulowanie stosunku do służby wojskowej mogą liczyć też absolwenci szkół wyższych przeznaczonych do odbycia przeszkolenia wojskowego, którzy ukończyli studia w 2007 roku lub wcześniej, o ile studia rozpoczęli przed rokiem akademickim 2002/2003.
Należy dodać, że ww. przypadkach, jeżeli poborowy korzysta z odroczenia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego, przeniesienie do rezerwy nastąpi po złożeniu przez niego do dnia 31 grudnia 2007 roku wniosku w tej sprawie.
Przepisów ww. nie stosuje się do poborowych, którzy złożyli wnioski o przeznaczenie do służby zastępczej albo przeznaczono ich do odbycia tej służby.
Do rezerwy będą także przenoszeni z dniem ukończenia szkół oficerskich lub szkół aspiranckich (chorążych), „służb mundurowych”, takich jak: Policja, Straż Graniczna i Państwowa Straż Pożarna, absolwenci tych szkół, którzy bezpośrednio po ich ukończeniu podjęli służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej lub Państwowej Straży Pożarnej, po złożeniu przez nich udokumentowanego wniosku w tej sprawie.
Komendanci przenoszą do rezerwy z dniem ukończenia szkół wyższych, absolwentów tych szkół, którzy bezpośrednio po ich ukończeniu podjęli służbę
w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

mjr Andrzej BANDOŁA

- WIADOMOŚCI POWIATOWE NR 10/2007


Autor: red.

Tagi: Wojsko;wiadomości;wku;wadowice;