Integracja 4 żywiołów
Treść
Samorządy lokalne oprócz działań związanych z poprawą infrastruktury komunalnej powinny dbać o zrównoważony rozwój swoich obszarów przy współdziałaniu sektora publicznego, biznesu i pozarządowego.
Przykładem dobrych praktyk jest współpraca na obszarze gmin Lanckorona, Mucharz, Sułkowice i Stryszów, które utworzyły Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie "Gościniec".
Przyjęte priorytety działania to:
§ poprawa jakości życia na obszarach wiejskich;
§ promocja produktów lokalnych;
§ wykorzystywanie zasobów naturalnych i kulturowych.
Przygotowana oferta turystyczna Gościńca 4 żywiołów podkreśla specyfikę gmin i jej symbolikę.
Lanckorona to powietrze, pracownia muz;
Mucharz - woda, Mucharskie morze;
Sułkowice - ogień, stolica polskich kowali;
Stryszów - ziemia, Zielona Brama Beskidów, ścieżki turystyczne, Bursztynowy Szlak Rowerowy, liczne gospodarstwa ekoturystyczne.
Produkty turystyczne popularyzowane są poprzez projekt TRADITION PLUS - SMART. Program finansowany jest ze środków unijnych - INTERREG III C i realizowany wspólnie z partnerskimi organizacjami z Hiszpanii (Aragonia) i Grecji (Zachodnia Macedonia).
W dniach 21-24 czerwca br. gminy Gościńca przyjmowały 15 przedstawicieli z tych regionów. W ramach wizyty studyjnej na terenie gminy Stryszów, goście mogli poznać smak tradycyjnej polskiej kuchni podczas obiadu przygotowanego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stroniu, przygotowanego w kultowej już siedzibie o dźwięcznej nazwie "HULAJBUDA". Pośród rozlicznych zakąsek, przystawek i przysmaków królował schabowy z kością i kapustą zasmażaną. Po atrakcyjnych miejscach i obiektach wspólnoty samorządowej obwoziła gości "ciuchcia" - kolejka Ośrodka Wczasowo Rekolekcyjnego w Zakrzowie.
Doświadczeniami w dziedzinie piekarnictwa i ciastkarstwa dzielili się właścicielka Piekarni w Stryszowie - Jadwiga Kolasa i partnerzy z zagranicy. Spore zainteresowanie wzbudziła technologia produkcji kubków grahamowych, w których można podawać zupy a szczególnie tradycyjny żurek polski.
Będąc w Stryszowie należy "zaliczyć" perełkę - dwór, będący Oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Goście mieli możliwość obejrzeć wystawę malarską "Cztery Pory Roku".
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pobyt w gospodarstwie ekologicznym Państwa Master w Łękawicy, w którym omówiono zasady certyfikacji bioproduktów, próbując lokalne smaki sera, truskawek i przetworów owocowych. Wyciąganie gości z obory, budynków gospodarczych, od sprzętu gospodarstwa domowego i rolnego typu żarna, cepy, drewniane brony zajęło organizatorom sporo czasu i spowodowało opóźnienia w zwiedzaniu kolejnej atrakcyjnej gminy, jaką jest Mucharz.
Wizyta studyjna zakończona konferencją w Lanckoronie pozwoliła na prezentację lokalnej marki 4 żywiołów z polskim pieczywem, nalewkami, wyrobami rzemieślniczymi i pamiątkarskimi oraz wymianę doświadczeń polskich i zagranicznych partnerów.
W jesieni bieżącego roku region hiszpańskiej Aragonii będą mogli poznać przedstawiciele Gościńca 4 żywiołów.
(JaWa)
Autor: Dziennik Polski