Jubileusz w Izdebniku
Treść
„Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może dla siebie ukroić kęs i nakarmić się, jeżeli jest głodny.” (Święty Albert)
Jubileusz 35-lecia działalności Domu Pomocy Społecznej im. Św. Alberta w Izdebniku.
Wielkie święto i wydarzenie. DPS w Izdebniku istnieje już 35 lat. W związku z tym 12 września b.r. obchodził swoje święto. Zaproszono wielu gości. Były między innymi władze powiatu wadowickiego, władze samorządowe gminy Lanckorona, władze z kuratorium, przedstawiciel urzędu marszałkowskiego, wicewojewoda. Najważniejszym i najbardziej oczekiwanym gościem był kardynał Stanisław Dziwisz,który przewodniczył uroczystej Eucharystii.
-Jestem bardzo oczarowany i zadowolony z dzisiejszej uroczystości. Przede wszystkim wdzięczny jestem za obecność jego ekscelencji kardynała Stanisława Dziwisza. Przyjechał, aby to trzydziestopięciolecie mogło się odbyć, aby odprawić Mszę świętą. Ranga dzisiejszego dnia jest wielka, ponieważ jest z nami również pierwszy wicewojewoda pan Andrzej Mucha. Jest także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego pan Andrzej Sasuła. Jest taż cały Zarząd Powiatu wadowickiego jak i przedstawiciele gmin z którymi współpracujemy, z panią Zofią Oszacką, wójt gminy Lanckorona. Cieszę się również z obecności wieloletniej pani dyrektor tego Domu. Spełniło się to, co nam się marzyło, by uroczystość 35-lecia tego domu mogła przebiegać tak wspaniale - powiedział Tadeusz Giżycki, dyrektor DPS w Izdebniku.
Po wzruszającej Mszy Świętej, gdzie było mnóstwo gratulacji i wspomnień, odbyło się wspólne świętowanie przy stole. Czas wspólnego posiłku umilał program artystyczny w wykonaniu grupy „Znaki Zodiaku” z DPS w Izdebniku. Artyści tak zaintrygowali Kardynała Dziwisza swoim występem, że aż przeniósł się pod samą scenę gdzie z wielkim zaciekawieniem obejrzał cały występ mieszkańców.
Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku mieści się w zabytkowych budynkach folwarczno-dworskich, które mają bogatą historię sięgającą XIX wieku usytuowanych w starym 8 hektarowym parku. Posiadłość ta była własnością Jakuba Lewakowskiego. W pomieszczeniach tych znajdowała się kiedyś wytwórnia alkoholi. Na terenie parku panował mikroklimat taki jak w Rabce stąd też w latach sześćdziesiątych powstało tam Państwowe Prewentorium dla dzieci z gruźlicą. W 1972 roku Prewentorium zostało przemianowane na Dom Pomocy Społecznej dla dzieci upośledzonych umysłowo. W domu tym istniała „Szkoła życia” przy którym działała harcerska Drużyna Nieprzetartego Szlaku. Drużyna ta brała udział w obchodach i świętach państwowych, gościła u siebie żołnierzy z jednostki Podhalańskiej. Rok 1981 zaznaczył się dwoma wydarzeniami - śmiercią komendanta drużyny Adama Stopki jak również udziałem w obozie harcerskim w Zalesiu. W 1982 roku część mieszkanek ukończyła szkołę życia i powróciła do domu. 1983 roku szkoła przestaje istnieć. Od 1984 roku datują się wizyty przedstawicieli Kurii Metropolitalnej z Krakowa. W 1997 roku pożegnano długoletnią dyrektorkę ośrodka Małgorzatę Pieczyk. Standaryzacja DPS-ów zaczęła obowiązywać od 1997 roku. Rok 1998 to rok intensywnej pracy. Okres sprzątania otoczenia budynku i opracowywania projektu modernizacji. W 1999 DPS przechodzi pod samorząd powiatu wadowickiego i otrzymuje imię DPS im. Św. Alberta. Dom sprawuje opiekę 85 mieszkanek niepełnosprawnych intelektualnie w wieku 19-69 roku życia. Jego zadaniem jest zaspokajanie potrzeb bytowych, społecznych, zdrowotnych i religijnych mieszkańców. Służą temu zajęcia terapeutyczne prowadzone przez fachowy personel w pracowniach plastycznych, manualnych i kulinarnych. Część mieszkańców bierze udział w zajęciach sportowych takich jak: biegi sztafetowe o zasięgu europejskim, dni integracji „Religia-Kultura-Sport”, zawody w DEKATHLONIE, ALBERTRIADZIE oraz udział w imprezach artystycznych jak: Gaudium, coroczne spotkania integracyjne Miłość Jedyna Jest...” w Zakopanem. Uaktywnieniem sprawności fizycznej zajmuje się fizykoterapeutka w dobrze wyposażonej sali rehabilitacyjnej. DPS w Izdebniku posiada boisko sportowe, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, piękny park a w budynku mieści się sala rehabilitacyjna, pokój do ćwiczeń sprawności manualnej, sala ćwiczeń, masaże wodne, windę, kaplicę, pralnię, magiel elektryczny, pokoje mieszkalne 3 lub wieloosobowe, sale dla przewlekle chorych. Mieszkańcy raz w tygodniu ćwiczą jazdę konną oraz wyjeżdżają na basen. W DPS-ie działa zespół wokalno-instrumentalny „Znaki Zodiaku”, który bierze udział w Festiwalach Piosenki Osób Niepełnosprawnych. Corocznie mieszkanki wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe oraz wycieczki krajoznawcze.
Autor: (A.T.)
Tagi: izdebnik;dps;