Kiedy na basen?
Treść
Jedyny tej wielkości i tej klasy na Podbeskidziu nowoczesny odkryty basen kąpielowy w Andrychowie zostanie najprawdopodobniej w sierpniu br. oddany do użytku. Uroczystość otwarcia i poświęcenia została zaplanowana na koniec lipca br.
W czerwcu ekipy budujące obiekt od niespełna roku w szybkim tempie kończyły prace. Austriaccy monterzy spawali nierdzewne metalowe płyty niecki dojść basenu. O przebiegu budowy opowiada mgr inż. Sławomir Deka prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowlanego Z U R z Gliwic:
„Nasza firma z siedzibą w Gliwicach specjalizująca się w budowie basenów i obiektów sportowych, wygrała w ub. roku przetarg na budowę basenu w Andrychowie. Koszt budowy wyniesie około 22 miliony złotych, czyli jest największą w sensie finansowym naszą budową tego typu, ale nie największą w sensie wielkości obiektu. Większą powierzchnię lustra wody miał realizowany przez naszą firmę obiekt w Opolu, z tym, że tam obudowa basenu była z płytek żelbetowych, a w Andrychowie są bardziej odporne i wykonane z nierdzewnej stali karbowanej, która zapewnia ściankom basenu głównego, brodzikom przejściowym i w baseniku dla dzieci antypoślizgowość. Pod tym względem jest to basen bardzo nowoczesny, spełniający wszelkie standardy unijne i mogę tylko pogratulować inwestorom, czyli władzom Gminy Andrychów z Burmistrzem Janem Pietrasem, że zdecydowały się na taki właśnie supernowoczesny basen. Będzie się on składał z basenu rekreacyjnego, z basenu sportowego do zawodów pływackich w konkurencjach olimpijskich, baseniku dla dzieci, kortu do gry w piłkę plażową, placu zabaw dla dzieci i do tego jeszcze przylega część hotelowa z tarasem.
Bardzo nowoczesne są rozwiązania urządzeń, oczyszczających, podgrzewających i doprowadzających wodę do basenu. Woda będzie mogła przez rok krążyć w obiegu zamkniętym. Ponad trzy tysiące metrów sześciennych wody będzie stale oczyszczanych, filtrowanych i uzdatnianych w ekologicznej stacji uzdatniania i dezynfekcji, opartej o ziemię okrzemkową i drobnoustroje. Popłynie rurami na dach hotelu, gdzie są zainstalowane kolektory słoneczne do podgrzewania. Ciepła woda powinna być cały czas. Z tego względu nasza firma zainstalowała około czterech tysięcy metrów rur doprowadzających, których nie widać z zewnątrz. Moim zdaniem ta inwestycja bardzo przysporzy gminie wielu nowych gości i turystów, odpoczywających w coraz większej liczbie hoteli i obiektów agroturystycznych andrychowszczyzny. Okolice górskie miasta są wyjątkowo piękne, sam basen też jest położony w takim miejscu u stóp Pańskiej Góry, co jest dodatkowym atutem. Także możliwość rozgrywania na basenie konkurencji sportowych w dyscyplinie pływania. Przyjęto bowiem opcję głębokości basenu o 130 do 180 centymetrów, rezygnując z wariantu głębokiego basenu do skoków z powodu braku miejsca.
W trakcie budowy mieliśmy trudności w okresie zimowym, gdy przez dwa tygodnie usuwaliśmy wyjątkowo grubą warstwę śniegu. Było to konieczne, aby nie opóźniać budowy. Najbardziej czasochłonne były instalacje wodno - kanalizacyjne i elektryczne. Pracochłonna jest także budowa hotelu. Łącznie na terenie budowy pracuje 150 osób. Jestem od 10 lat prezesem zarządu, na miejscu budową kierują Zbyszek Kaleta i Marian Kołodziej, inspektorem nadzoru budowlanego jest pan Jan Moskała. Współpracowaliśmy z andrychowskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, który jest bezpośrednim inwestorem. Pracowali z nami liczni podwykonawcy.
W sierpniu basen odkryty w Andrychowie powinien być oddany do użytku, natomiast hotel będzie dopiero wyposażany przez jego dzierżawcę. Staraliśmy się także, aby hotel została zbudowany w sposób nowoczesny. Nasi pracownicy wykonali także staranne i estetyczne elewacje. Hotel przyjmie około 200 gości”.
Autor: (wa)
Tagi: basen;andrychów;