Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kodeks dla urzędników

Treść

Na złych pracowników można złożyć skargę

Urząd Gminy jest dla mieszkańców, a nie odwrotnie. Z takiego założenia wyszli autorzy kodeksu etycznego, który podpisali wszyscy pracownicy Urzędu Gminy w Lanckoronie. Podobny kodeks obowiązuje także w magistracie w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Instytucje publiczne robią ostatnio co mogą, by wykreować swój pozytywny wizerunek w miejsce negatywnego, pozostałego jeszcze po poprzedniej epoce. W zeszłym roku w Kalwarii wdrożono certyfikat jakości ISO, co podatników kosztowało ok. 30 tys. zł. W zamian za to jednak - jak zaznaczają władze - procedury obowiązujące w Urzędzie Gminy są teraz bardziej czytelne i podobno mniej skomplikowane dla mieszkańców. A urzędnicy muszą trzymać się zasad, sprecyzowanych w specjalnym urzędowym kodeksie, który powinien wisieć w każdym gabinecie. Powinien być przede wszystkim przestrzegany przez urzędników.

Z Lanckoronie władze postąpiły podobnie, tyle że w tamtejszym urzędzie całe przedsięwzięcie ma być mniej kosztowne. Gmina przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Przejrzysta Polska". Jednym z jej elementów jest właśnie opracowanie i wdrożenie kodeksu etycznego pracowników samorządowych.

W Lanckoronie zapewniają, że treść kodeksu (10 punktów) to nie formuły prawne zaciągnięte z ustaw, czy narzucone przez kierownictwo urzędu zasady. Kodeks powstał na podstawie ankiety wypełnionej przez pracowników urzędu.

Kodeks stanowi zbiór najważniejszych zasad, którymi powinni kierować się pracownicy Urzędu. Podpisali się pod nim wszyscy pracownicy urzędu.

Z kodeksu dowiadujemy się np., że uczciwy dobry i urzędnik, to taki który: "w wykonywaniu zadań i obowiązków jest neutralny politycznie" oraz "dystansuje się od wszelkich wpływów i nacisków politycznych, które mogą prowadzić do działań stronniczych". Dobry urzędnik "ma świadomość, że jego praca jest służbą publiczną, której celem nadrzędnym jest dobro wspólnoty samorządowej i każdego mieszkańca z osobna", poza tym w swojej pracy "dokłada wszelkich starań, aby jego postępowanie było jawne i zrozumiałe", ponadto "nie angażuje się w działania, które zagrażają prawidłowemu wypełnianiu obowiązków służbowych lub wpływają negatywnie na obiektywizm podejmowanych decyzji".

- Mieszkańcy mają prawo oczekiwać od pracowników samorządowych tych standardów zachowania. Interesant, który stwierdzi, że pracownik postępuje inaczej może zgłosić swoje uwagi bezpośrednio przełożonemu pracownika - dowiadujemy się w lanckorońskim Urzędzie Gminy.

(GM)

Autor: Dziennik Polski