Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Konkurs Matematyczny

Treść

W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy został zorganizowany Konkurs matematyczny o nagrodę Zarządu Powiatu Wadowickiego. Konkurs obejmuje uczniów klas pierwszych, drugich (trzecich technikum) szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jest rozgrywany w dwóch kategoriach (osobno dla klas pierwszych oraz osobno dla klas drugich i trzecich techników). W obydwu kategoriach wyłaniany jest Laureat.
- Przyznawanie nagród jest moim zdaniem i zdaniem zarządu doskonałym bodźcem do tego, aby zachęcić młodzież do rozwijania swych talentów. Dla młodego człowieka wygranie w konkursie, to już jest duża satysfakcja, a otrzymanie jeszcze za to nagrody, dosyć pokaźnej jak na ucznia, dodatkowo mobilizuje. Łączy się w ten sposób przyjemne z pożytecznym - powiedział wicestarosta Mirosła Nowak.
Uczniowie klas trzecich szkół ponadgimnazjalnych, poza technikami, nie są brani pod uwagę ponieważ mogą brać udział w Olimpiadzie Matematycznej oraz w Międzyszkolnych Zawodach Matematycznych pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, gdzie zdobywając tytuł Laureata lub Finalisty mają zagwarantowany wstęp na studia, gdzie podstawowym przedmiotem jest matematyka ( studia matematyczne, politechniczne i itp. ). Jednocześnie udział w tym konkursie rozpraszałby ich we właściwym przygotowaniu do matury.
Celem Konkursu jest z jednej strony propagowanie wśród młodzieży powiatu wadowickiego matematyki, a z drugiej strony przygotowanie młodzieży do startu w Olimpiadzie Matematycznej czy wszelkiego typu zawodach matematycznych.
Zasady Konkursu zostały przetestowane w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Marcina Wadowity w Wadowicach w ciągu ostatnich pięciu lat w „Konkursie o nagrodę Dyrektora Tadeusza Szczepańskiego". Dzięki temu konkursowi, popartymi innymi działaniami nauczycieli matematyki jak np. kółka matematyczne, praca z uczniami uzdolnionymi, itp., uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Marcina Wadowity zaczęli w ostatnich latach osiągać sukcesy we wszelkiego typu konkursach matematycznych.
- Mamy już pięcioletnie doświadczenie w organizowaniu tego typu konkursów. Organizowaliśmy taki konkurs o nagrodę dyrektora szkoły. W tej chwili wyszliśmy z inicjatywą na cały powiat - powiedział Tadeusz Bieniek
Konkurs ten odbywa się w czterech etapach, a mianowicie:
I etap - miesiące: wrzesień - styczeń, startujący uczniowie rozwiązywali w domu trzy serie po dziesięć zadań (identycznie jak na Olimpiadzie Matematycznej).
II etap - ostatnia sobota stycznia, startujący uczniowie rozwiązują dziesięć zadań problemowych i dziesięć zadań testowych podczas pięciogodzinnego spotkania w jednej ze szkół powiatu wadowickiego (identycznie jak wszelkiego typu konkursach matematycznych).
III etap - miesiące: luty - maj, powtórzenie etapu pierwszego.
IV etap - druga sobota czerwca, powtórzenie etapu drugiego.
Za każdy etap uczeń, który uzyska maksymalną ilość punktów dostaje 100 punktów, a każdemu uczniowi z niższą punktacją przyznawane byłoby proporcjonalnie mniej punktów. Uczeń uzyskujący największą ilość punktów w czterech etapach zdobywałby nagrodę Zarządu Powiatu Wadowickiego.
Ogłoszenie ostatecznych wyników Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas corocznego spotkania Starosty z uczniami szkół ponadgimnazjalnych wyróżniającymi się w nauce i wszelkiego typu konkursach.
- Jest taka tendencja wśród młodzieży, zwłaszcza w niektórych zespołach, taka moda na średniactwo, bylejakość. Tych, którzy się wybijają, są ubijani. W związku z tym niech młodzież wie, że jednak można wziąć udział w konkursie i coś osiągnąć, pokazać, że się coś umie - powiedział dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Andrzej Szafrański.
Które szkoły są reprezentowane?
Najwięcej uczniów reprezentuje Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Pawła II z Radoczy - 29 uczniów; Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marcina Wadowity w Wadowicach - 27 uczniów oraz Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica z Wadowic - 20 uczniów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie 10 szkół powiatu wadowickiego mają swoich przedstawicieli.

- Jest taka tendencja wśród młodzieży, zwłaszcza w niektórych zespołach, taka moda na średniactwo, bylejakość. Tych, którzy się wybijają, są ubijani. W związku z tym niech młodzież wie, że jednak można wziąć udział w konkursie i coś osiągnąć, pokazać, że się coś umie - powiedział dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach Andrzej Szafrański.

Autor: WP