Likwidują Andrychowską Wykańczalnię Tkanin
Treść
Zarząd Andropol S.A. informuje, że z dniem 3 stycznia br. w stan likwidacji została postawiona jedna ze spółek zależnych grupy - Andrychowska Wykończalnia Tkanin Sp. z o.o. Oznacza to, że w styczniu wypowiedzenia otrzyma ok. 80 osób - pracowników wydziału wykończalni. Wydział tkalni będzie działał nadal.
Likwidacja jest konieczna ze względu na nierentowność oddziału wykończalni. Przyczyną jest drastyczny spadek zamówień, przy jednoczesnym wzroście kosztów, spowodowanym m.in. rosnącą ceną mediów.
- Są dwie zasadnicze przyczyny spadku liczby zamówień - tłumaczy Jacek Godzisz, prezes AWT Sp. z o.o. - Po pierwsze: oszczędności w sferze budżetowej spowodowały ograniczenie środków przeznaczonych na zakupy mundurów, odzieży ochronnej i pościeli - dla wojska, policji, straży granicznej, szpitali itd. Drugi czynnik to drastyczny wzrost cen bawełny -w ciągu dwóch lat niemal czterokrotny.
Tona bawełny, która w grudniu 2008 kosztowała 1230 dolarów, osiągnęła w grudniu 2010 cenę 4110 dolarów. Producenci nie mieli wyjścia, musieli podnieść cenę swoich wyrobów bawełnianych. To z kolei spowodowało spadek popytu - zarówno ze strony klientów detalicznych, jak i służb zaopatrzeniowych w firmach i jednostkach budżetowych.
- Oznacza to, że za taką samą kwotę, wydatkowaną w 2011r. można będzie kupić znacznie mniej metrów tkaniny niż w latach 2008 - 2009 i pierwszym półroczu 2010 - mówi Jacek Godzisz. - Odbiorcy wolą kupować gotową odzież ochronną od producentów azjatyckich, gdzie wysokie ceny tkanin kompensuje bardzo niski koszt robocizny oraz wsparcie państwa dla eksportu.
W wyniku takiej sytuacji rynkowej, oddział wykończalni AWT przyniósł starty zarówno w 2009 r. jak i 2010 r. Brak perspektyw na zmianę tych wyników zmusił udziałowców spółki do podjęcia decyzji o likwidacji AWT.
- Oddział był zaprojektowany w latach 60-tych do produkcji wielkoseryjnej - blisko 2 mln metrów tkanin miesięcznie i nie jest możliwe ograniczenie jej do poziomu 200 - 250 tys. metrów - dodaje Jacek Godzisz.
W związku z likwidacją muszą zostać zwolnionych ok. 80 pracowników wydziału wykończalni AWT. Wypowiedzenia zostaną wręczone w styczniu, większość osób odejdzie z pracy w kwietniu - po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Pracownicy otrzymają wszelkie należne odprawy, poza tym likwidator zaproponował dodatkową premię dla osób odchodzących za pracę od stycznia do kwietnia. Wydział tkalni, zatrudniający ok. 100 osób, będzie kontynuował działalność.
Autor: an
Tagi: andropol;