Miodowe Święto
Treść
W Wadowicach miał miejsce IX Regionalny Dzień Pszczelarzy Beskidzkich. Podczas święta bartników poświęcono nowy sztandar Koła Pszczelarzy w Wadowicach. Wręczono też odznaczenia związkowe.
Świętowanie rozpoczęto Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach. Podczas Eucharystii poświęcono nowy sztandar wadowiskiego Koła Pszczelarzy. Dalsza część uroczystości przeniosła się do Zespołu Szkół na os. Kopernika, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna.
Koło Pszczelarzy w Wadowicach zrzesza w swoich szeregach pszczelarzy z gminy Wadowice, Tomice i Mucharz. Łącznie skupia ono 61 członków, którzy posiadają 1615 rodzin pszczelich. Organizowane są szkolenia, wycieczki edukacyjne, pomoc członkom koła przy zakupie niezbędnych leków dla pszczół, opieka weterynaryjna pasiek. Jednym z Istotnych obszarów działania Koła są zajęcia i spotkania edukacyjne dla młodzieży szkolnej. Zajęcia polegają m.in. na nasadzaniu drzew i krzewów miododajnych oraz prowadzeniu lekcji w pasiece. Koło Wadowickie dba także o podnoszenie kwalifikacji pszczelarzy.
W 2007 roku przez Beskidzki Związek Pszczelarzy "Bartnik" został ogłoszony konkurs na wzorową pasiekę. Z koła Wadowickiego pierwsze miejsce zajęła pasieka Stanisława Pławnego z Jaroszowic. W 2008 roku w tym samym konkursie czwarte miejsce zajął Franciszek Pływacz ze Śleszowic.
W czasie całej działalności koła było i jest wieli znakomitych pszczelarzy., obrońców przyrody i ekologii, każdy z nich włożył cząstkę swojej pracy w kształt obecnego koła pszczelarzy w Wadowicach. W działalności koła największe problemy bartnicy mają z nowymi wirusami, które atakują pszczoły. Wirusy te nie są jeszcze rozpoznane przez laboratoria w Polsce.
Podczas regionalnych obchodów Dnia Pszczelarza odbyła się prezentacja sprzętu oraz produktów pszczelich.
6 kwietnia 2008 roku na zebraniu sprawozdawczym Koła została podjęta uchwała o powołaniu Komitetu zajmującego się ufundowaniem sztandaru dla Wadowickiego Koła. W skład tego komitetu weszli: Mirosław Zadora (przewodniczący), Józef Wenda (z-ca przewodniczącego), Paweł Płotek (skarbnik) i członkowie: Eugeniusz Zwoliński, Henryk Brzeźniak, Marian Rapacki, Józef Pawlik i Wiesław Piątkowski.
Sztandar - symbol Wadowickiego Koła Pszczelarzy, ma jednoczyć wszystkich pszczelarzy, skupiać i mobilizować do pracy na rzecz zdrowych produktów pszczelich. Jako szczególny znak wadowickiej wspólnoty pszczelarskiej zobowiązuje do przyjaźni, poszanowania i honoru. Wizerunek na sztandarze Marii Królowej Pszczół ma wypraszać błogosławieństwo w ciężkiej i trudniej pracy pszczelarza. Herb papieskiego miasta jest przypomnieniem nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak bardzo umiłował sobie przyrodę i ludzi działających na jej rzecz.
- Postanowiliśmy ufundować sztandar. Członkowie naszego koła ze składek wykupili tzw. gwoździe, za które został ufundowany sztandar. Trochę dołożyliśmy ze składek.
Przy organizacji tej uroczystości w dużym zakresie wsparła nasze działania pani burmistrz Ewa Filipiak. Jestem też wdzięczny pani dyrektor szkoły na os. Kopernika, w której właśnie gościmy, dyrektorowi Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie za pomoc, jaką nam okazał, Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Wadowicach za pomoc w szkoleniach i doradztwie, jak również pani weterynarz. To wszystko składa się na naszą działalność na rzecz środowiska, bo pszczelarstwo bezpośrednio związane jest z przyrodą - powiedział Józef Wenda, prezes Koła Pszczelarzy w Wadowicach.
Z okazji Regionalnego Zjazdu Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego nadał odznaczenia zasłużonym pszczelarzom. Medalem im. ks. dra Jana Dzierżonia zostali odznaczeni: Józef Wenda i Antoni Bubła (obaj z Wadowickiego Koła Pszczelarzy). Złote Odznaki Polskiego Związku Pszczelarzy otrzymali: Stanisław Warchał i Grzegorz Wiecheć (obaj z Koła Pszczelarzy w Wadowicach) oraz Józef Fabia z gminnego Koła w Porąbce.
Srebrnymi Odznakami PZP zostali odznaczeni: Jerzy Jamróz i Zdzisław Książek z koła w Wadowicach oraz ks. Jan Wodniak, Jan Biernat, Eugeniusz Iskierka, Krzysztof Trzopek i Józef Szczyrk (wszyscy z Koła Pszczelarzy Międzybrodzie - Czernichów), Władysław Morawiec, Jan Zontek, Czesław Krajewski, Jan Herma i Jan Stekla (wszyscy z Koła Pszczelarzy w Jaworzu), Władysław Koczur z Koła Pszczelarzy w Bestwinie, Marian Moś, Marian Pieczka, Jan Pucka i Henryk Widlarz (wszyscy z Koła pszczelarzy w Starej Wsi). Brązowymi Odznakami PZP zostali uhonorowani: Henryk Brzeźniak, Józef Kałużny, Józef Pawlik, Józef Pieczara, Marian Rapacki, Jan Wąsik, Mieczysław Szczurek, Mirosław Zadora, Stainsław Małecki, Leon góra i Wiesław Piątkowski (wszyscy z Koła Pszczelarzy w Wadowicach).
- Zamiłowanie do pszczelarstwa odziedziczyłem po ojcu, który zaszczepił mi zainteresowanie do tego hobby od dziecka. Nie mam leku przed pszczołami, mogę spokojnie zajmować się pszczelarstwem. W Zawadce mam piętnaście pasiek, przejmując je po ojcu chciałem zachować tradycję. Ważne dla mnie jest również podtrzymanie ekosystemu naszego terenu, który nie jest skażony, zwłaszcza tereny Zawadki i okolicy. Zamiłowanie do pszczelarstwa zaszczepiłem również mojemu 12-letniemu synowi, który już mi pomaga. Pomysł zorganizowania Regionalnego Dnia Pszczelarza zrodził się w naszym kole w czasie, kiedy prezesem koła został pan Józef Wenda. Siedzibę wadowickiego koła mamy w Zawadce i chcieliśmy w ten sposób zaznaczyć naszą działalność wśród podbeskidzkich pszczelarzy. Chciałbym, aby Regionalny Dzień Pszczelarza na stałe wpisał się w kalendarz Dni Wadowic - powiedział Jan Wąsik, radny Rady Miejskiej w Wadowicach.
Podczas uroczystości wręczono również okolicznościowe dyplomy, które otrzymali: burmistrz Wadowic Ewa Filipiak (w zastępstwie odebrał sekretarz gminy Marek Brzeźniak), wójt gminy Mucharz Wacław Wądolny (nie mógł uczestniczyć w uroczystościach), Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wadowicach.
Dyplomami za wybitny wkład w rozwój pszczelarstwa polskiego zostali uhonorowani: Eugeniusz Zwoliński, Tadeusz Płotka oraz Koło Pszczelarzy w Wadowicach. Wręczono również dyplomy dla Seniorów Pszczelarstwa, które otrzymali: Leon góra, Jan Kozimala, Mieczysław Sajdak, Eugeniusz Zwoliński i Jerzy Jamróz.
Z okazji XI regionalnego dnia pszczelarzy beskidzkich Wadowice 2009. Zespół Szkól im 12 Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej w Jaroszowicach zorganizował konkurs plastyczny „Pszczoły a ekologia”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Wadowice.
Na konkurs napłynęło ponad 200 prac plastycznych. Najlepsze prace zostały wyeksponowane w czasie uroczystości pszczelarskich a uczniowie nagrodzeni dyplomami i upominkami.
Wyniki: Grupa wiekowa A („O” -III SP ): 1. miejsce: Oliwia Smolarska - SP Nr 1 im. Jana Pawła II Wadowice (Opiekun: Anna Włodek), 2. miejsce: Adam Smagło - ZSP Wysoka (Opiekun: Bożena Leśniak), 3. miejsce: Kamil Książek - SP Nr 5 Wadowice (Opiekun: Ludwika Tkacz, Anita Zielińska). Grupa wiekowa B ( IV -VI SP ): 1. miejsce: Piotr Płoskonka - ZS w Ponikwi (Opiekun: Agnieszka Sienkiewicz), 2. miejsce: Tobiasz Wiercimak - ZS Jaroszowice (Opiekun: Barbara Sajdak), Wyróżnienie: Małgorzata Madoń - ZSP Wysoka (Opiekun: Bożena Leśniak) i Szymon Stanek - ZSP Wysoka (Opiekun: Bożena Leśniak). Grupa wiekowa C ( I -III Gimnazjum): Komisja przyznała 3 równorzędne nagrody: Renata Michalik - Gimnazjum Nr 1 w ZSP Nr 3 Wadowice (Opiekun: Monika Trzebuniak), Klaudia Sienkiewicz - ZS Nr 2 Wadowice (Opiekun: Renata Kowalczyk) i Kinga Żuk - ZS Jaroszowice (Opiekun: Monika Trzebuniak).
Autor: (kk)