Przejdź do treści
Przejdź do stopki

MUZEOBRANIE

Treść

Weekend odkrywców!
MUZEOBRANIE

Muzeobranie to nowatorska inicjatywa kulturalna, zapoczątkowana i koordynowana od 2004 roku przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Celem Muzeobrania jest wypracowywanie innowacyjnych metod komunikacji z widzem oraz budowanie wizerunku muzeów jako aktywnych centrów współczesnej kultury. Realizacji tych celów służy całoroczna współpraca Małopolskiego Instytutu Kultury z muzeami uczestniczącymi w programie. MIK wnosi punkt widzenia odbiorcy, dając muzeom okazję do spotkania i dialogu z oczekiwaniami zwiedzających, muzea natomiast wnoszą treści merytoryczne. Współpraca MIK-u i muzeów owocuje m.in. wypracowaniem interaktywnych sposobów zwiedzania, pomagających w dogłębnym przeżyciu i zrozumieniu ekspozycji. Efektem podjętych działań są także przewodniki „Oprowadź się sam”, ułatwiające samodzielne zwiedzanie muzeów i wybór najciekawszych tematów ekspozycji.
Przy realizacji Muzeobrania równie istotne jest zaangażowanie lokalnych środowisk. Organizatorom szczególnie zależy na tym, by w miejscowościach, w których będzie gościł projekt, Muzeobranie stało się świętem i dało możliwość zaprezentowania lokalnego dziedzictwa w inny, atrakcyjny sposób.
Kulminacją Muzeobrania jest jesienny weekend (w tym roku będzie to przełomowy weekend września i października), w czasie którego muzea zaprezentują specjalną ofertę, skierowaną do odbiorców indywidualnych oraz całych rodzin. Weekendowe Muzeobranie poprzedza tydzień dla szkół z odrębną ofertą edukacyjną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W projekt zaangażowało się już po raz drugi muzeum miejskie z Wadowic przygotowując specjalną ofertę edukacyjną dla szkół (25 - 29.09) oraz w weekend dla dorosłych (30.09 - 01.10) . Ubiegłoroczna edycja muzeobrania w Wadowicach cieszyła się dużym powodzeniem szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy mogli m. in. sami zaprojektować wystawę wykorzystując do tego prawdziwe eksponaty, zwiedzali również klasztor Ojców Karmelitów, gdzie pod okiem ojca karmelity poznawali tajniki starych map. W tym roku planujemy zainteresować naszych zwiedzających z pracą w dawnej drukarni (każdy uczestnik będzie mógł przygotować własną książkę) oraz urokiem starego atelier fotograficznego.
Muzeobranie staje się imprezą cykliczną o zasięgu regionalnym. Po bardzo dobrym przyjęciu pierwszej edycji Muzeobrania w Krakowie, Małopolski Instytut Kultury zaproponował udział w projekcie innym muzeom Małopolski. Obecnie realizowana jest trzecia edycja, w której udział bierze siedem muzeów z regionu.
Muzeobranie to zaproszenie dla widzów, którzy mają ochotę zaangażować się w działania wykraczające poza standardowe oglądanie eksponatów. Czy można w ciekawy sposób połączyć wypoczynkowy wyjazd za miasto z przygodą intelektualną? Tak! Potwierdzają to entuzjastyczne reakcje osób, które wzięły udział w zeszłorocznej edycji Muzeobrania.
Więcej szczegółów związanych z tegorocznym Muzeobraniem w Wadowicach można znaleźć na stronie www.mik.krakow.pl oraz uzyskać pod numerem telefonu (0)338738100.

Autor: kk

Tagi: muzeobranie