Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ocalić od zapomnienia

Treść

W 60. rocznicę likwidacji getta w Andrychowie w prywatnym muzeum historyczno-entograficznym otwarto wystawę pt. "Żydzi andrychowscy. Życie i zagłada". W kilku pomieszczeniach zabytkowego dworu zgromadzonych zostało kilkaset eksponatów, przypominających życie społeczności żydowskiej w tym mieście.
To kolejna wystawa przygotowana przez właściciela muzeum, andrychowianina Edwarda Wincentego Szlagora. W jej skład wchodzą fotografie, mapy, listy i opisy, przybliżające losy społeczności żydowskiej w Andrychowie na przełomie XIX i XX wieku. Na wystawie znajduje się m. in. pamiętnik Ruth Lieblich, Żydówki z Andrychowa, posiadającej talent literacki. Jej ocalały pamiętnik trafił do instytut Yad Vashem i teraz po raz pierwszy prezentowany jest w Polsce.

Najwięcej Żydów zamieszkiwało w Andrychowie w latach 90. XIX wieku. Było ich ponad 600 i stanowili ok. 16 proc. ogółu mieszkańców miasta. W przededniu II wojny światowej ludność żydowska wynosiła 370 osób. W czasie wojny przez pewien czas mieszkali w getcie znajdującym się w rejonie ulic Szewskiej i Brzegi. Wszystkich wywieziono w głąb Niemiec lub do obozów koncentracyjnych. Getto zostało oficjalne zlikwidowane 2 listopada 1943 roku. - Poprzez tę wystawę pragnę choć w części ocalić od zapomnienia dziś szczątkową już wiedzę o społeczności żydowskiej, która ma bogaty wkład w dorobek kulturowy naszego miasta - mówi właściciel muzeum.

W otwarciu wystawy uczestniczyło kilkadziesiąt osób: przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej z Bielska-Białej oraz przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli.

(GM)

Dziennik Polski

Autor: LZ

Tagi: żydzi andrychów wystawa