Ocalić od zapomnienia
Treść
W czasie wakacyjnych wędrówek warto zatrzymać się na chwilę w Kalwarii Zebrzydowskiej, aby odwiedzić niewielką siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tu przy ulicy Mickiewicza 2, w charakterystycznym "okrąglaku" - Pawilonie Wystawowym Cechu Rzemiosł Różnych -mieści się Izba Muzealna, która skrywa skarby gromadzone przez lata przez miłośników miasta nad Cedronem.
- Celem założonego w 1979 roku stowarzyszenia jest organizowanie i popieranie wszelkich zamierzeń i prac związanych z ochroną i rozwojem kulturalnych i gospodarczych wartości regionu. Jednak coraz trudniej realizować jest statutowe założenia. Towarzystwu, jak zresztą bliźniaczym organizacjom w kraju i okolicy brakuje pieniędzy - mówi Krystyna Duda wiceprezes TPKZ.
Dlatego, z niedowierzaniem słucham opowieści o tym ile wydawnictw poświęconych nie tylko Kalwarii, ale i okolicom udało się społecznikom wydać, jakie imprezy się odbyły i co udało się tutaj zgromadzić.
Bo przecież Towarzystwo prowadzi Izbę Muzealną, wypożycza książki z regionalnej biblioteki, ma sympozja, prelekcje związane z historią i rozwojem miasta, organizuje konkursy i sesje naukowe dla dzieci i młodzieży np. "Ocalić od zapomnienia", wreszcie gromadzi dokumenty i pamiątki związane z historią Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic oraz tworzy i wspiera zespoły zainteresowań.
- Najważniejsze, że wychowujemy młode pokolenie miłośników tej ziemi. Udało się wciągnąć do pracy uczniów szkół, którzy dokumentują dzieje swojej okolicy albo szukają ciekawostek, które potem prezentują podczas spotkań. Pozostaje po tym bogata dokumentacja - mówi Krystyna Duda, wiceprezes TPKZ.
Można śmiało powiedzieć, że nie było żadnej większej uroczystości w mieście bez udziału, zaangażowania i pomocy ze strony jego sympatyków.
Przede wszystkim jednak, członkowie tego stowarzyszenia dbają o zbiory muzealne, które posiadają, oraz starają się pozyskiwać nowe, dzięki hojności ofiarodawców.
Jak podkreślają, tytaniczną wręcz pracę nad gromadzeniem pamiątek i przy tropieniu śladów przeszłości, wykonał pierwszy prezes TPKZ Adam Grodnicki.
Dlatego obok maglownicy zobaczymy tu początki kalwaryjskiego sportu, znajdziemy fotografie związane z miastem, pamiątki po papieskich wizytach oraz prace twórców nieprofesjonalnych, a także tych znanych, takich jak: Irena Weiss, Zdzisław i Ewa Przebindowscy, Karol Ferster czy prof. Witold Chomicza.
Zarząd TPKZ stanowią: Stanisław Sypniewski - prezes, Krystyna Duda - wiceprezes, Małgorzata Kasprzyk - sekretarz, Wiesław Hartl - skarbnik i Władysława Marek - członek.
(RASZ)
Autor: Dziennik Polski