Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Połowa zysku dla załogi

Treść

Dyrekcja Szpitala w Wadowicach wypłaciła

Blisko połowę zeszłorocznego "papierowego" zysku wadowickiego Szpitala Powiatowego dyrekcja tej placówki przeznaczyła niedawno na uregulowanie zaległości finansowych względem pracowników. Zysku "papierowego", ponieważ finanse Szpitala ciągle znajdują się pod grubą kreską.

Zeszłoroczny bilans placówki zamknął się wypracowaniem 1,1 mln zysku, co oznacza najlepszy wynik w ostatniej dekadzie. Stało się tak, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił prawie za wszystkie usługi, za które powinien zapłacić. Wadowicki Szpital ciągle jest jednak zadłużony - na początku roku niezapłacone faktury opiewały na 2,9 mln zł. To przede wszystkim zobowiązania finansowe z ostatniej dekady. Jednak w zeszłym roku - co podkreśla dyrekcja- dzięki zyskowi, dług się zmniejszył.

Mimo ciągłej działalności "pod kreską", kilka tygodni temu dyrekcja Szpitala rozdzieliła "papierowe" zyski. Ponad 500 pracowników otrzymało część zaległości, wynikających ze słynnej już ustawy "203". - Wszyscy, którym należało się wyrównanie za rok 2003 i 4 miesiące 2004 roku, otrzymali 50 proc. należności. Do końca roku wypłacimy resztę - zapewniała wczoraj Krystyna Grzesiek, dyrektor wadowickiego Szpitala.

Załodze placówki wypłacono dotychczas 400 tys. zł, czyli prawie połowę zeszłorocznego zysku. Wypłata stanowi realizację założeń ugody, zawartej w zeszłym roku pomiędzy pracownikami a dyrekcją, kiedy ci pierwsi złożyli pozwy do sądu.

Jaki będzie ten rok dla wadowickiego Szpitala? Zdaniem dyrektor, jeśli NFZ - podobnie, jak w zeszłym roku - zapłaci za tzw. ponadlimity, czyli porady i usługi, wykonane ponad wynegocjowany kontrakt, zadłużenie na pewno nie powiększy się. - W poprzednich latach zdarzało się, że Kasa Chorych nie płaciła za ponadlimity lub płaciła tylko część. Tymczasem myśmy te usługi wykonali, nie zamykaliśmy przed pacjentami - jak w niektórych szpitalach - oddziałów i poradni, żeby nie zwiększać zadłużenia - mówi Krystyna Grzesiek.

(GM)

Autor: Dziennik Polski

Tagi: szpital opieka zdrowotna medycyna