Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Porta Santa w Wadowicach

Dom Rodzinny Jana Pawła II

Treść

Jedyna na świecie replika Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie, wykonana przez włoskich medalierów, trafiła do modernizowanego budynku Domu Rodzinnego Jana Pawła II. To pierwszy eksponat wystawy, która w przyszłym roku zostanie udostępniona zwiedzającym.

Blisko 1500 km przebyła replika Drzwi Świętych, aby na stałe spocząć na poddaszu domu rodzinnego Wojtyłów w Wadowicach. Podróż nie obyła się bez przygód, koło Florencji Włochom zepsuł się samochód. Szybko jednak znalazł się polski samochód, który szczęśliwie dowiózł ceny eksponat do Wadowic.
- Kluczem do pontyfikatu Jana Pawła II jest wprowadzenie kościoła katolickiego w trzecie tysiąclecie. Pan Bóg dał mu zdrowie i to wprowadzenie było jego udziałem. Ten element jest kluczowy dla wystawy w Domu Rodzinnym Jana Pawła II. Drzwi są troszeczkę zmniejszone w stosunku do tych oryginalnych, ale tutaj nie było przestrzeni, która pozwalałaby na to, aby zmieściła się kopia w skali 1 do 1. Przy replice pracowali najlepsi medalierzy, a warto dodać, że detale są bardzo wiernie i szczegółowo odtworzone - powiedział Jarosław Kłaput, projektant papieskiej wystawy.
Wadowicka replika Drzwi Świętych różni się od oryginału również tym, że posiada rewers, na którym widnieją słowa Jana Pawła II z inauguracji pontyfikatu: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". To zawołanie umieszczono w dziesięciu językach: włoskim, polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim, łacińskim, rosyjskim i chińskim. To wezwanie ma przemawiać do każdego z odwiedzających muzeum, zachęcając go do otwarcia Jezusowi swojego umysłu i serca.
- Otwierając Drzwi Święte, Jan Paweł II wprowadził nas w trzecie tysiąclecie, a teraz Benedykt XVI przewodzi nam bezpiecznie i z miłością. Obaj wskazują nam znak Drzwi Świętych, które symbolizują przejście z grzechu do łaski, do jakiego powołany jest każdy chrześcijanin. Przejść przez te Drzwi znaczy wyznać, że Jezus Chrystus jest Panem, a zarazem pogłębić wiarę w Niego, aby żyć nowym życiem, którym nas obdarzył. Zabierając do Polski replikę Porta Santa, pragniemy ją umieścić w centralnej części powstającego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Będzie ona kierowała myśli i serca pielgrzymów i turystów ku Bazylice św. Piotra w Watykanie, będącej szczególnym symbolem jedności Kościoła. Oryginalna koncepcja artystyczna autorów ekspozycji, Barbary i Jarosława Kłaput, pragnie wyrazić prawdę o jednym, świętym i apostolskim Kościele - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.
Wykonanie jedynej na świecie repliki Drzwi Świętych powierzono specjalistom z włoskiej pracowni Domus Dei w Albano, która zatrudnia artystów z rzymskiej Szkoły Medali. Przy wykonaniu odlanej w brązie repliki pracowało 30 osób. Prace trwały trzy miesiące, a przed przywiezieniem ich do Wadowic replikę Porta Santa poświęcił Ojciec Święty Benedykt XVI.
- Bardzo się cieszymy, ponieważ tydzień temu z księdzem proboszczem uczestniczyliśmy w audiencji w Auli Pawła VI, gdzie Ojciec Święty pobłogosławił nasz pierwszy eksponat do muzeum - replikę drzwi świętych Santa Porta. Dzisiaj jesteśmy w Wadowicach, w tydzień po tych uroczystościach rzymskich - powiedział ks Paweł Danek, dyrektor papieskiego muzeum w Wadowicach.
Do Wadowic kopię Świętych Drzwi przywieźli montażyści z pracowni Domus Dei: Fabio Fratteli, Francesco Gozzi oraz Nadari Ochiauri. Cała trójka była wzruszona i bardzo przeżywała emocjonalnie pracę przy tak wyjątkowym dziele. Jak mówili, wykonywali już precyzyjne i bardzo drogie eksponaty, robili wiele drzwi do kościołów, katedr, ale to dzieło jest o tyle im droższe, że wielką miłością darzą Ojca Świętego Jana Pawła II , a to jest replika drzwi świętych, która trafiła do domu Jana Pawła II. Ta wartość duchowa pozostanie w nich na zawsze.
- Kopia drzwi była wykonywana metodą średniowieczną, tak jak drzwi w bazylice Św. Piotra w Rzymie. Najpierw wszystko było modelowane w wosku, później utworzono formy, do których lano brąz - wyjaśniał w Wadowicach Fabio Fraatteri.
W Wadowicach dźwig dostarczył eksponaty na balkon budynku, a następnie dwoma pomostami żelbetowymi zostały one przetransportowane na poddasze modernizowanego muzeum. Prace konstrukcyjne przy rozbudowie Domu Rodzinnego Jana Pawła II w zasadzie są zakończone, częściowo wykonywane są tylko prace przy wewnętrznym dziedzińcu. Teraz prowadzone są przed wszystkim prace instalacyjne wszystkich branż, takich jak elektrycznych, wodnych, klimatyzacyjnych itp. Będzie też wykonana elewacja oraz prace malarskie.
- Planujemy w pierwszym półroczu tego roku zakończyć wszystkie prace i przekazać budynek pod wykonanie aranżacji - powiedział kierownik robót Jacek Kasperczyk.

Autor: kk