Promocyjny Oskar-show
Treść
Kolejną edycję szkolnego konkursu Idol połączono w tym roku Zespole Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej z nowym show, czyli konkursem Szkolnych Oskarów. Poprzednie zabawy były rywalizacją artystyczną uczniów, natomiast w tym roku połączono je ze swoistym, dość sympatycznym rankingiem nauczycieli. Organizatorami świetnej zabawy była klasa I a Gimnazjum, pod kierunkiem Pawła Jarosza.
Wszystko zaczęło się znacznie wcześniej, niż finałowy koncert i przyznawanie laurów. Od wielu tygodni w szkole równolegle przebiegały przygotowania do Wielkiej Gali Idola 2005 oraz Szkolnego Oskara. Wyłaniano muzycznych reprezentantów poszczególnych klas, a równocześnie przygotowano i przeprowadzono Wielkie Głosowanie, podczas którego w dwóch dniach, 13 i 14 stycznia 189 uczniów szkoły głosowało na swoich kandydatów do nauczycielskich Oskarów w siedmiu kategoriach: Żartowniś Roku, Złota Katarynka, Gołąbek Pokoju, Mikrofon Roku, Złoty Pazurek, Szwajcarski Zegarek i Belfer Zawodowiec. Jak widać ocenie podane zostało szerokie spektrum cech ciała pedagogicznego, które to zresztą ciało zaakceptowało zarówno sam pomysł, jak też formułę i żartobliwość pewnych kategorii.
Imprezę rozpoczęła kolejna edycja dorocznego konkursu muzycznego Szkolny Idol 2005, w której szrankach stanęli (w kolejności występów): Karolina Małecka, Bartłomiej Mamcarczyk, Paulina Pajdzik, Marek Malciak, Aleksandra Warchał, Kinga Faber, Janusz Góra, Tomasz Kowal, Paweł Zawiła, Danuta Glanowska i Anna Glanowska. Wszyscy występowali w strojach bohaterów bajek, baśni i podań, a wykonywali przedwojenne przeboje oraz piosenki ze znanych filmów czy seriali. Po zakończeniu występów scenicznych przeprowadzono głosowanie, w którym szkolna publiczność wybrać miała Idola 2005.
Kiedy komisja skrutacyjna poszła w pocie czoła liczyć kilkaset głosów oddanych na Idoli, do dzieła przystąpili przedstawiciele Szkolnej Najjaśniejszej Akademii Oskarowej. Wiele było śmiechu i żartu, ale na niektórych pedagogicznych twarzach widać było gorączkę emocji, a niekiedy zaskoczenie, gdy młodzi jurorzy ogłaszali werdykty. Do Oskara w kategorii Żartowniś Roku uczniowie wytypowali 19 nauczycieli, a ostatecznie nominacje do nagrody otrzymali sami panowie (Szanowne Panie, poprawcie się, jesteście zbyt poważne!): Sławomir Ficek, Paweł Jarosz, Zdzisław Karamański, Krzysztof Wądrzyk i Sebastian Widlarz. Ostatecznie Żartownisiem został S. Ficeka werdykt ogłosili Kinga Dyba oraz Łosiu vel Tomcio Paluch, czyli Bartłomiej Mamcarczyk. Znacznie więcej, bo aż 27 nauczycieli pretendowało do Oskara w kategorii Złota Katarynka. Spośród pięciorga nominowanych: Agaty Faber, S. Ficka, Z. Karamańskiego, Michała Ogiegły i Anny Żak jurorzy Szkolnej Akademii wybrali Z. Karamańskiego, a werdykt odczytali Danuta Glanowska i Mateusz Piwowarczyk.
Również 27 belfrów ubiegało się o Oskara w kategorii Gołąbek Pokoju. Nominowano same Panie (Panowie, jesteście aż tak groźni?): Barbarę Andrzejewską, Małgorzatę Brańkę, Agatę Faber, Bożenę Gorczowską i Marię Wodniak, której ostatecznie ten Oskar przypadł. Werdykt przedstawili Sybilla Śmieszek i Marek Malciak. W kategorii Mikrofon Roku do Oskara kandydowało 18 nauczycieli, spośród których nominacje otrzymali: A. Faber, P. Jarosz, Z. Karamański, Anna Siudut i sama dyrektorka szkoły, Urszula Zmysłowska. Laureatem ponownie został Z. Karamański, a owacje po ogłoszeniu werdyktu przez braci Pawła i Piotra Guzdków (szkolnych Idoli 2001) dowiodły, że werdykt zgadzał się z odczuciami szkolnego ludu. W krótkim przerywniku artystycznym pomiędzy werdyktami bracia Guzdkowie przypomnieli swoje muzyczne sukcesy wykonaniem piosenki „Monika”.
Do Oskara w kategorii Złoty Pazurek pretendowało 22 nauczycieli, a nominacje przyznano: A. Faber, B. Gorczowskiej, P. Jaroszowi, Jadwidze Porębskiej, Janinie Ramzie i M. Wodniak.Jak z tego wynika, Panie potrafią wyciskać wiedzę z uczniów i dokręcać śrubę. Oskara otrzymała B. Gorczowska, a werdykt przedstawili Karolina Wiecheć i Tomasz Kowal. O tytuł Belfer Zawodowiec ubiegało się 24 pedagogów, a nominowano: S. Ficka, B. Gorczowską, P. Jarosza, Z. Karamańskiego i M. Ogiegłę. Laur przypadł w udziale S. Fickowi o czym poinformowali zgromadzoną publiczność przedstawiciele Akademii Oskarowej, Aleksandra Warchał i Łukasz Filek. Ostatnia z kategorii był Szwajcarski Zegarek, do którego to Oskara nominowani zostali: S. Ficek, P. Jarosz, Z. Karamański, J. Ramza i A. Żak. Laury przypadły Z. Karamańskiemu, który tym samym został megalaureatem, uwieńczonym potrójnym Oskarem. Ten werdykt odczytali i nagrodę wręczyli przewodnicząca klasy I a Brygida Studnicka i Adrian Czaicki.
A skoro już rozdano Oskary nauczycielom, przyszła kolej na ogłoszenie laureata konkursu na Szkolnego Idola 2005. Został nim występujący w przebraniu Rumcajsa Marek Malciak, który wykonał piosenkę nader pasującą do tej sympatycznej postaci, przed i powojenny szlagier „Już taki jestem zimny drań”.
Tegoroczna zabawa Idolowa i Oskarowa posłużyła także do promocji szkoły, bowiem gośćmi ZSP w Kleczy byli w tym dniu uczniowie klas szóstych Szkół Podstawowych z Barwałdu, Kleczy-Zarąbek i Łękawicy, którzy od września mają szansę rozpocząć naukę w kleczańskim Gimnazjum. I zapewne szkoła, w której takie sympatyczne zabawy są możliwe niejednego z nich skutecznie zachęciła do przekroczenia swoich progów. Była to po prostu Oskarowa promocja.
Autor: (mic) WP