Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Przepisy nie puszczają

Treść

Ośrodek Zdrowia do likwidacji?

Ośrodek Zdrowia w Inwałdzie zagrożony jest likwidacją.
W grudniu upływa termin dostosowania się takich placówek zdrowia do wymogów ministerialnego rozporządzenia o minimalnych warunkach technicznych i sanitarnych.

- Panie, tutaj przychodzą ludzie nie tylko z Inwałdu! Porobili te spółki, czy ja wiem na kogo tam w Andrychowie trafię, a może pocałuję klamkę i trzeba będzie jechać kilkanaście kilometrów, aż do Wieprza - mówi napotkana pacjentka, która woli nie podawać nazwiska.

W powiecie wadowickim działa kilka ośrodków zdrowia, których los jest niepewny. Najgorzej jest tam gdzie spółki medyczne dzierżawią pomieszczenia od samorządów. Mieszkańcy Inwałdu korzystający dotychczas z opieki Ośrodka Zdrowia przy. ul. Miłej 13 martwią się, że ich placówce grozi likwidacja, otrzymała ona bowiem złą opinię od Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Wadowicach.

Kwestionowany jest przede wszystkim stan techniczny budynku, który służy tutejszej społeczności od połowy lat siedemdziesiątych. Kiedyś nowoczesny, teraz nie spełnia współczesnych wymagań sanitarnych. Przychodnia w myśl zaleceń ministerialnych powinna mieć m. in. osobne wejścia dla dzieci zdrowych i chorych, a także ubikację przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. W przypadku ośrodka zdrowia w Inwałdzie sytuację pogarsza fakt, że część gabinetów umieszczono na piętrze. Przepisy wymagają wtedy aby w takim budynku zamontowano windę. Ale kto zechce inwestować w dzierżawiony budynek. W przypadku rozwiązania umowy windę trudno zabrać ze sobą. Ponadto budynek w Inwałdzie dzielą między siebie, biblioteka publiczna i zakład krawiecki, co zdaniem inspektorów zagraża zdrowiu klientów tych instytucji.

Ośrodek Zdrowia w Inwałdzie jest filią prywatnej andrychowskiej spółki "Vena". Wstępnie oszacowano, że koszt przystosowania przychodni do wymogów ministerstwa wyniesie 60 tysięcy złotych. Na razie nie wiadomo, skąd i kto miałby wyłożyć na te prace pieniądze.

Termin przystosowania budynku do wymogów ministerialnego rozporządzenia, które wydano jeszcze w 1992 roku upływa już w grudniu. Na decyzję czeka ponad 3 tysiące pacjentów, korzystających z porad ośrodka.

(RASZ)

Autor: Dziennik Polski