Pułkowe Święto
Treść
W Wadowicach obchodzono Święto Pułkowego 12 Pułku Piechoty i AK oraz 62 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji pod honorowym patronatem gen. broni Mieczysława Bieńka - Dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego odbyły się okolicznościowe uroczystości.
O godz. 11.40 na wadowickim rynku nastąpiła zbiórka sztandarów. W samo południe w Bazylice Ofiarowania NMP w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 12 Pułku Piechoty i Armii Krajowej została odprawiona Msza Św. W dalszej części uroczystości, pod pomnikiem Poległych Żołnierzy 12 pp przy ul. Lwowskiej delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Odbył się Apel Poległych, a kompania wojskowa oddała trzy salwy.
W uroczystościach wzięli udział m.in. wicewojewoda małopolski Rafał Rostecki, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk dypl. Bolesław Wiss, szef Departamentu Wojskowego Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych płk Ryszard Stankiewicz, płk Witold Busz ze Sztabu II Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, komendant WKU w Oświęcimiu ppłk Zbigniew Adamczyk, burmistrz Wadowic Ewa Filipiak, starosta wadowicki Józef Kozioł, wicestarosta Mirosław Nowak, przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego Józef łasak, starosta suski Andrzej Pająk.
Dalsza część uroczystości odbyła się w świetlicy WDW Podhalanin, gdzie wręczono wysokie odznaczenia państwowe i awanse na wyższe stopnie wojskowe.
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego zostali odznaczeni: Czesława Bocheńska (z przyczyn zdrowotnych nieobecna na uroczystości) oraz Franciszek Oremus. Decyzja prezydenta Rzeczypospolitej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: Jan Kowalcze, Józef Elżbieciak oraz Stanisław Bryndza.
Wręczono również awanse na wyzsze stopnie oficerskie. Do stopnia porucznika awansowano Józefa Elżbieciaka, natomiast do stopnia kapitana awans otrzymał Jan Kowalcze. W uznaniu zasług w działalności, która przyczyniła się do upowszechnienia pamięci narodowej działań zbrojnych 12 PPZW Odznaką Honorową 12 Pułku Piechoty został uhonorowany Jan Góralczyk.
Obchody święta 12 pp i AK przywrócone zostały w 1989 r., kiedy to mimo sprzeciwu ówczesnych władz patrioci wmurowali w Bazylice Ofiarowania NMP tablicę poświęconą 12 pp i 12 pp AK. Od tego czasu Stowarzyszenie Żołnierzy AK i Więźniów Politycznych organizuje tę uroczystość wraz z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia każdego roku. Właśnie 1 sierpnia 1920 r. wadowicki pułk piechoty (pierwsza nazwa) stoczył zaciętą walkę pod Leszniowem z armią konną Budionnego. Bitwa na przedpolach Lwowa miała ogromne znaczenie strategiczne, bowiem zatrzymała marsz armii konnej, ratując Lwów i tym samym uniemożliwiając udział tej armii w bitwie warszawskiej. Podczas uroczystości wspominano ducha naszego narodu i wiarę w zwycięstwo, która po zakończeniu wojny w 1945 r. trwała nadal przez 45 lat PRL-u.
- Historię tworzą żołnierze swoją krwią, która wsiąka w ziemię, ale zapisywana jest atramentem, który wsiąka w papier, opisywana jest nie przez uczestników wydarzeń, to jest przyczyną braku prawdy o tym, co się naprawdę działo, kto kim był i co w tym czasie robił - mówił w trakcie uroczystości mjr w st. spocz. Franciszek Oremus, pseud. „Szteyer-Żelazny”.
Autor: kk