Ratujmy szpital!
Treść
Uratujmy szpital w Wadowicach. Doprowadźmy, poprzez niezbędną rozbudowę, do spełnienia przez szpital wymogów Ministra Zdrowia. Zadbajmy o bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich mieszkańców naszego powiatu. Dzisiaj nie stać nas na realizację luksusowych projektów.
Największym zagrożeniem dla szpitala jest rozpoczęcie budowy 7-kondygancyjnego Pawilonu "E", na który powiatu po prostu nie stać. Rozpoczęcie inwestycji proponowanej przez dyrekcję ZZOZ z 7-kondygancyjnym Pawilonem E za kwotę ogółem 105 mln zł (pismo dyrektor Krystyny Grzesiek z 12 lipca 2010 roku, gdzie porównuje jej projekt z nową konepcją), na co nie ma pieniędzy, nieuchronnie doprowadzi do tego, że w 2012 roku szpital nie uzyska tzw. standaryzacji. Pod wielkim znakiem zapytania stanie wówczas dalsze funkcjonowanie szpitala w Wadowicach. Gdyby w obecnych realiach finansowych powiat rozpoczął budowę 7-kondygnacyjnego pawilonu, to po 2012 roku szpital przestałby funkcjonować. Gdzie wówczas przyjdą pikietować pracownicy szpitala? Zapewne pod Starostwo Powiatowe.
Czy orędownicy 7-kondygnacyjnego, luksusowego pawilonu chcą do tego doprowadzić? Czy wyprowadzając ludzi na ulicę powiedzieli im o skutkach swoich intencji?
Powiat nie ma pieniędzy na luksusy i nie dostanie ich ani od rządu, ani z Unii Europejskiej. Musimy liczyć tylko na własny budżet oraz na możliwości kredytowe. A te również są bardzo ograniczone. Uratujmy szpital poprzez realną rozbudowę, spełniającą wymogi prawne.
Dlatego Zarząd Powiatu podjął decyzję o przygotowaniu koncepcji rozbudowy szpitala spełniającej dwa podstawowe warunki:
1. Dostosowanie ZZOZ-u do wymagań określonych w przepisach Rozporządzenia Ministra Zdrowia.
2. Uwzględnienie możliwości finansowych samorządu Powiatu Wadowickiego w sfinansowaniu tej inwestycji.
Przygotowana przez wyłonioną w drodze przetargu firmę Pharmed Consulting z Katowic koncepcja jest całkowicie wystarczająca do spełnienia wymogów prawnych oraz warunków realizacji świadczeń medycznych.
Z przeprowadzonej przez Pharmed Consulting analizy, uwzględniającej obecne realia wynika zmniejszenie docelowo liczby łóżek z 285 do 245, co pozostawia pewną rezerwę na okresowe zwiększenia liczby pacjentów.
Z dwóch wydziałów wewnętrznych zaproponowano utworzenie trzech pododdziałów po 30 łóżek każdy. Oddział Dziecięcy liczyłby 22 łóżka, a na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym zaproponowano pozostawienie 12 łóżek. Oddziałowi Chirurgii Ogólnej zaleca się zmniejszenie średniego czasu pobytu pacjentów do 6,5 dnia oraz pozostawienie tam 40 łóżek. Na Oddziale Chirurgii Urazowej zaplanowano 26 łóżek, a na Oddziale Intensywnej Terapii ma pozostać 6 łóżek. Na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym uwzględniono rezerwę na zwiększenie zainteresowania pacjentek po podniesieniu standardu w nowym obiekcie i proponuje się pozostawienie tam 43 łóżek. Bez zmian pozostaje Szpitalny Oddział Ratunkowy, na którym ma być 6 łóżek. Pawilon E będzie powiązany łącznikiem z Pawilonem C na każdej kondygnacji. Pawilon E ma być trzykondygnacyjny, z częściowym podpiwniczeniem i z niewielką wentylatorownią, gdzie również rozmieszczone będą pomieszczenia szatniowe personelu, magazyny oraz kaplica.
Całkowita powierzchnia Pawilonu E ma wynieść ok. 4500 m2 i ma pomieścić 131 łóżek. Planuje się tam umiejscowić Pododdział Położniczy w systemie matka - dziecko wraz z traktem porodowym oraz pododdziałem noworodków izolowanych (sala obserwacyjna wcześniaków, intensywna opieka noworodków - 6 łóżeczek). W sumie na tym pododdziale zaplanowano 18 łóżek. W Pawilonie E urządzone byłyby też Oddziały Chirurgii Ogólnej - 40 łóżek i Chirurgii Urazowej - 26 łóżek, Pododdział Ginekologiczny z patologią ciąży oraz kierownictwem oddziału - 25 łóżek oraz Oddział Pediatryczny - 22 łóżka.
Przeprowadzona przez Pharmed Consulting analiza proponuje również zmiany organizacyjne. Zaproponowano, aby Pododdział Położniczy i Pododdział Ginekologiczny był prowadzony przez jednego ordynatora, a Oddział Pediatryczny był odrębną jednostką organizacyjną. Na wypadek przyszłych potrzeb, większych niż obecnie przewidywane, proponuje się zabezpieczyć możliwość zwiększenia liczebności oddziałów o ok. 10% w stosunku do podanych w koncepcji.
W Pawilonie C proponuje się zmianę organizacji polegającą na tym, że interna I oraz II stanowić będzie jeden oddział, natomiast interna III oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii stanowić będą odrębne oddziały. Po przebudowie program łóżkowy przewiduje: Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii: 6 łóżek, Pododdział Internistyczny I: 30 łóżek, Pododdział Internistyczny II: 30 łóżek, Oddział Internistyczny III: 30 łóżek. Na Pawilonie C należy wykonać przebudowę dachu na dwuspadowy.
Rozbudowanie szpitala w zakresie opracowanym w analizie pozwoli uratować szpital, który spełniając wymogi Rozporządzenia Ministra Zdrowia, będzie mógł funkcjonować po 2012 roku.
Ponieważ ZZOZ w Wadowicach nie posiada środków finansowych na realizację takiej inwestycji, środki te muszą pochodzić z budżetu powiatu. Dyrekcja ZZOZ powinna mieć tego świadomość i powinna współpracować ze Starostwem Powiatowym w tej sprawie, a nie żądać spełnienia wszystkich propozycji bez oglądania się na realia finansowe powiatu. Brak współpracy dyrekcji ZZOZ z Zarządem Powiatu w sprawie rozbudowy szpitala jest niezrozumiały i tylko wydłuża proces decyzyjny w tej sprawie. A przecież wszystkim nam, a szczególnie pracownikom szpitala powinno zależeć na czasie. Dyrekcja ZZOZ-u powinna również uświadamiać swoim pracownikom, a szczególnie kierownikom poszczególnych jednostek organizacyjnych o ograniczeniach finansowych wadowickiego ZZOZ-u i samorządu Powiatu Wadowickiego. Patrząc na inne szpitale, ich dyrekcje mają świadomość, w jak trudnych realiach finansowych wszyscy się poruszamy i współpracują konstruktywnie z organami założycielskimi.
Zbigniew Janosz
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego
Źródło:
http://www.starostwo.wadowice.pl
Autor: red.