Sokółka wraca do Brzeźnicy
Treść
Premier Donald Tusk podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta. Na mocy tego Rozporządzenia gmina Brzeźnica odzyskała od sąsiedniej gminy Czernichów 87 hektarów ziemi. Teren ten stanowi przysiółek „Sokółka” w Łączanach, który utracony został przed trzema laty.
W 2005 roku Rada Ministrów wydała bowiem rozporządzenie, na mocy którego przysiółek „Sokółka” zmienił swoją przynależność tery-torialną - został wyłączony z gminy Brzeźnica
i włączony do gminy Czernichów. Przez ostatnie trzy lata gmina Brzeźnica podejmowała ciągłe starania, o odzyskanie utraconego terenu, który stanowił integralną część miejscowości Łączany. W tym roku po raz trzeci Rada Gminy Brzeźnica skierowała wniosek do Ministra Spraw Wew-nętrznych i Administracji w Warszawie o włączenie utraconych ziem do macierzystej gminy.
Wniosek uzyskał szerokie poparcie zarówno ze strony mieszkańców gminy, jak i ze strony lokalnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, między innymi Związku Mary-narzy i Byłych Flisaków w Łączanach. Za wnios-kiem Gminy Brzeźnica opowiedziało się również międzygminne stowarzyszenie „Dolina Karpia”, skupiające gminy Zator, Spytkowice, Przeciszów, Polanka Wielka, Osiek i Brzeźnica, które uznało teren przysiółka „Sokółka” strategicznym celem działania w zakresie promocji, turystyki, rekreacji, ochrony środowiska, w ramach Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich. Władzom gminy udało się także uzyskać duże poparcie w tej sprawie od Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, który wydał pozytywną opinię dotyczącą wniosku gminy Brzeźnica.
W podejmowane działania w kierunku odzyskania utraconego przysiółka włączyli się szczególnie posłowie i senatorowie, którzy nie tylko składali w tej sprawie liczne interpelacje poselskie, ale na bieżąco monitorowali przebieg całego postępowania. Swój wkład wnieśli też radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wspólne działania Władz Samorządowych, Urzędu Gminy, lokalnej społeczności, a także poparcie ze strony Wojewody Małopolskiego, parlamentarzystów, przedstawicieli Samorządu Województwa Małopolskiego znalazły swój wymierny efekt w postaci przywrócenia utraconego przed laty przysiółka „Sokółka” do macierzystej gminy Brzeźnica.
- Cieszymy się bardzo z decyzji premiera. Dla nas ta sprawa zawsze była ważna, ale po tych zaniedbaniach poprzedniej władzy samorządowej stało się tak, że ten przysiółek został nam bezprawnie odebrany i włączony do gminy Czernichów. Jest to więc podwójna radość, ponieważ nie tylko trzeba było bronić tego przysiółka, ale jeszcze te ziemie odebrać. Cieszę się też z tego względu, że było duże zaangażowanie wszystkich, począwszy od liderów lokalnych w samych Łączanach i w Radzie Gminy, a skończywszy na przedstawicielach parlamentu. Bez ich poparcia nie byłoby "Sokółki" z powrotem w naszej gminie. Bardzo ważna była również opinia Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, który pozytywnie zaopiniował nasz wniosek. Myślę, że to też przyczyniło się do tego, że Pan Premier Donald Tusk wydał takie rozporządzenie - komentuje na gorąco Bogusław Antos (na zdjęciu), wójt gminy Brzeźnica.
Decyzja jest prawomocna, ukazało się w tej sprawie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2008r.
Autor: ug