Sztuka to nie ...
Treść
Sztuka to nie to, co widzimy, ale to, co chcemy uczynić widocznym...
Wadowickie środowisko artystyczne, może pochwalić się niezwykłymi osiągnięciami i talentami swoich artystów. Niewątpliwie trzeba tu wspomnieć, o jednej z czołowych malarek, którą jest Maria Macięga.
Urodzona w Wadowicach, swoje pasje w dziedzinie sztuki rozwijała w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, Studium Pedagogicznym a następnie w Instytucie Sztuki AP w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni profesora Romualda Oramusa.
- Malarstwo to moja pasja dlatego, że ja się tym nieco wcześniej zaraziłam tym tematem, tą dziedziną artystyczną. Zawsze mnie interesował temat sztuki. Sztuka jest właściwie taką formą dialogu, uczy szerszego spojrzenia na otoczenie, dostrzegania piękna wokół nas, uczy pewnej tolerancji, rozwija, uwrażliwia na estetykę. Jest to coś widocznie we mnie również takiego, że to mnie interesuje.(„) Ja kilka już prezentacji, takiego zaistnienia w środowisku twórczym mam za sobą, myślę nadal o tym, żeby wystawiać prace. Na pewno jest planowana kolejna wystawa w Lanckoronie. Ostatnia miniona wystawa w Lanckoronie z cyklu „Romantyczna Lanckorona” była wystawą przeglądową, prezentującą nie tylko malarstwo, ale grafikę i rysunek - powiedziała Maria Macięga.
Obecnie malarka pracuje w Zespole Szkół w Wysokiej, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne z młodzieżą. Tam utworzyła Klub Młodych Twórców. Uczniowie mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Jej wychowankowie są lauretami wielu znaczących konkursów plastycznych. Niezwykle uzdolniona, bierze czynny udział w środowisku artystycznym i w licznych wystawach. Jej dzieła można było podziwiać w Galerii BWA w Bielsku-Białej, w wystawach zbiorowych (Wadowickie Środowisko Plastyczne, lata 1995, 2000, 2005 oraz Klub Pracy Twórczej Wadowice), „Wadowice Zwyczajne” (galeria na murze, 2004 rok), w Galerii Sztuki Współczesnej „SOLVAY” (Kraków, lipiec 2007 rok), wernisaż wystawy w GOK Lanckorona (sierpień 2007). Jedno z dzieł pani Marii „Wieża Bazyliki” znajduje się w zbiorach muzeum miejskiego w Wadowicach. W dorobku artystycznym artystki, znajdują się również projekty gobelinów: Herb Wadowic” (1991 rok), „Budynek Sokoła”, które wykonane zostały jako dar dla Jana Pawła II a w kościele w Wysokiej można podziwiać przesłonę obrazu „100 letniej Madonny” oraz tło ołtarzowe Szopki Bożonarodzeniowej. Wszystkich niewątpliwie zaskoczy fakt, iż wystrój świąteczny karczmy „Rzym” w Suchej Beskidzkiej to również dzieło artystki. Twórczość i dorobek Marii Macięgi jest ogromny. Jej prace znajdują się również (w zbiorach prywatnych) za granicą, w Austrii, Francji i Australii. Jeśli chodzi o malarstwo, to artystka najchętniej stosuje dwie techniki, akryl i olej. Nielicznie, rzadziej stosowane przez artystkę techniki to grafika, rysunek i pastele. Ulubionym tematem w jej malarstwie to kwiaty, pejzaż i tematyka symboliczna. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wystawy.
Autor: red.
Tagi: sztuka;