Przejdź do treści
Przejdź do stopki

UWAGA! Muzeobranie

Treść

Już po raz czwarty Muzeum Miejskie w Wadowicach zaprasza we wrześniu na muzeobranie. Od poniedziałku do piątku (22 - 26.09 ) przygotowujemy dla młodzieży szkolnej specjalne warsztaty w oparciu o najnowszą, cieszącą się ogromnym zainteresowanie wystawę „Wadowice Karola Wojtyły. W weekend natomiast zapraszamy wszystkich do muzealnych odkryć. W Muzeobraniu, które rozgrywa się równocześnie w ośmiu niezwykłych miejscach można uczestniczyć na wiele sposobów: samodzielnie zwiedzać muzea ze specjalnie przygotowanym przewodnikiem, wziąć udział w warsztatach, pokazach, zagrać w grę terenową, przejechać się parowozem czy też chłopską taksówką. Muzeobranie to przygoda z kulturą Małopolski dla wszystkich: dzieci, młodzieży i dorosłych.
W ubiegłych edycjach muzeobrania szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia warsztatowe. W Wadowicach można było m.in. poznać tajniki drukarstwa, odgadnąć, co kryją obrazy abstrakcyjne, zajrzeć za klauzurę u Ojców Karmelitów na „Górce” i nauczyć się trudnej sztuki kaligrafii.
W tym roku można przekonać się, jakie były Wadowice Karola Wojtyły. Poczuć atmosferę międzywojennego miasteczka dzięki specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, projekcjom multimedialnym, archiwalnym fotografiom, dokumentom i eksponatom. Nie jest to kolejna ekspozycja o Janie Pawle II, to przede wszystkim próba opowiedzenia, jakie były przedwojenne Wadowice i w jaki sposób tamto miasto wpłynęło na osobowość Karola Wojtyły. W programie m.in.: zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem, okazja spotkania mieszkańców międzywojennych Wadowic, spacer z przewodnikiem po międzywojennym mieście, a dla uczniów warsztaty: „Wprawki filmowe czyli o szukaniu ciekawego kadru dla historii”, „Wspomnienia niebieskiego mundurka” i gra „Wadowicki wolny rynek”.

Do muzeobrania włącza się również Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej, gdzie można zobaczyć, na czym polegał i jak funkcjonował andrychowski klaster, utworzony przez tkaczy, handlowców i współpracujących z nimi rzemieślników. Poznać pasjonującą historię miejscowych chłopów - drelicharzy, którzy w XVIII wieku wyruszali z płótnem w podróże handlowe, docierając aż do Hiszpanii i Turcji.
W programie m.in.: „Chłopska Szkoła Biznesu” oraz „W gronie siła” - zwiedzanie muzeum, „Jarmark Andrychowski” - lokalne potrawy, ludowa sztuka i rzemiosło, odpustowe zabawy „Andrychowskie tkactwo” - warsztaty tkackie „Przygody Kuby Drelicharza” - teatrzyk kukiełkowy oraz premiera filmu dokumentalnego o andrychowskiej przedsiębiorczości

Pełny program już wkrótce na stronach: www.mik.krakow.pl lub muzeum.wadowice.pl

- Wiadomości Powiatowe

Autor: red. WP

Tagi: muzeum;kultura;wadowice;muzeobranie;