Przejdź do treści
Przejdź do stopki

WADOWICE: Kradł, rabował, napadał

Treść

Młody wadowiczanin, jeszcze jako nastolatek był prawdziwym postrachem w Wadowicach. Kradł, rabował, oszukiwał, nie stronił od bandyckich napaści. Na swym koncie ma kilkadziesiąt przestępstw, o które oskarża go wadowicka prokuratura.

Pod nadzorem wadowickiej prokuratury prowadzone było postępowanie przeciwko mieszkańcowi Wadowic, bez zawodu, pozostającym na utrzymaniu rodziców. Ma obecnie zaledwie 21 lat, ale swym przestępczym dorobkiem mógłby z powodzeniem obdarować kilkudziesięciu pomniejszych złodziejaszków. Przestępcze czyny, o które oskarża go prokuratura, popełniał jeszcze jako nastolatek. A nie były to jako pierwsze doświadczenia kryminalne. Młody wadowiczanin amatorem cudzej własności był już wcześniej, za kradzieże był już karany sądownie. Teraz do sądu trafia nowy akt oskarżenia, zawierający kilkadziesiąt zarzutów przeciwko 21-latkowi. Prokuratura oskarża to, że:

Napadał na mieszkańców
1) W dniu 4 lutego 2009 roku w Wadowicach używając przemocy poprzez przytrzymywanie ręką za szyję i uderzenie w brzuch doprowadził do bezbronności inną osobę, po czym ukradł mu telefon komórkowy nokia o wartości 200 zł.
2) W dniu 11 lutego 2009 roku działając wraz z kolegą wyrwał kobiecie z ręki torebkę. O godz. 8.05 mieszkanka Wadowic wyszła ze sklepu z zamiarem udania się na przystanek busów przy ul. Lwowskiej koło "Herbapolu". Miała wówczas przy sobie torebkę , w której znajdowały się pieniądze (około 3 tys. zł) na towar, dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, dwie złote obrączki, trzy złote pierścionki, złoty łańcuszek z krzyżykiem, banknot okolicznościowy o nominale 5 zł z papieżem, karty bankomatowe, dwie karty do centrum handlowego, telefon komórkowy oraz pieczątka. Gdy kobieta przechodziła przez "Osiedle wojskowe", nagle z tyłu podbiegło do niej dwóch chłopaków. Jeden z nich wyrwał jej torebkę wraz zawartością, a następnie uciekli w stronę os. Kopernika. W tym nieszczęściu kobieta miała jednak trochę szczęścia, ponieważ 28 lutego 2009 roku do jej domu przyszło nieznane małżeństwo, które przyniosło jej utraconą torebkę. W torebce były wszystkie przedmioty oprócz pieniędzy. Jak wyjaśniła jej nieznajoma para, torebkę znaleźli w rejonie przejścia z parku do kościoła św. Piotra, przy ul. Zielonej. Jak później zeznał kolega naszego "bohatera", w tym właśnie rejonie przed wejściem na schody, młody wadowiczanin, który dokonał kradzieży, przeszukał torebkę, wyjął z niej pieniądze, po czym torebkę wyrzucił w tamtym rejonie.
3) W dniu 13 lutego 2009 roku w Wadowicach używając przemocy wobec kobiety, popchnął ją na ziemię, skradł jej telefon komórkowy LG o wartości 300 zł.
4) W dniu 24 lutego 2009 roku w Wadowicach używając przemocy poprzez szarpanie za odzież, przewrócenie na ziemię i zadawanie kopnięć w okolice głowy doprowadził innego mężczyznę do stanu bezbronności. Mężczyzna został zaatakowany, gdy wracał z klubu brydża sportowego. Został zaczepiony przez dwóch młodych mężczyzn. Jeden z nich podszedł do ofiary i poprosił go o poczęstowanie papierosem. Chciał też, aby ten dał mu pieniądze na piwo. W pewnym momencie napastnik zwrócił uwagę, że mężczyzna ma saszetkę i powiedział, żeby mu ją dał, ale pokrzywdzony odpowiedział, żeby się odczepił. Wówczas młody wadowiczanin próbował wyrwać saszetkę pokrzywdzonemu, zaczął się szarpać, przewrócił go na ziemię, po czym kopał swoją ofiarę po głowie. Jednak z uwagi na stawiany przez pokrzywdzonego opór, młody bandzior nie zdołał ukraść saszetki, w której pokrzywdzony miał m.in.: dokumenty, kary bankomatowe oraz pamięć przenośną USB. W wyniku napaści, ofiara napadu doznała obrażeń ciała, m.in. stłuczenia głowy.

Oszukiwał sklepy i banki
1) W dniu 30 stycznia 2009 roku w Wadowicach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadził w błąd przedstawiciela sieci telefonii komórkowej poprzez przedłożenie sfałszowanego przez siebie zaświadczenia o zatrudnieniu, przez co doprowadził do wydania telefonu o wartości 939 zł.
2) W tym samym dniu w Wadowicach wprowadził w błąd przedstawiciela komisu. Chciał mu sprzedać telefon za 400 zł, twierdząc że jest jego i że ten telefon nie jest obarczony wadami prawnymi.
3) W dniu 2 lutego 2009 roku poprzez okazanie sfałszowanego zaświadczenia o zatrudnieniu pracownikowi jednej z wadowickich firm, usiłował za pośrednictwem tej firmy zawrzeć umowę kredytową na kwotę 1500 zł. Jednak nie udało mu się wyłudzić pieniędzy, ponieważ pracownik firmy nie dał się oszukać widząc poprawki i błędy na przedłożonym zaświadczeniu.
4) W dniu 2 lutego 2009 roku w Wadowicach w celu uzyskania dla siebie kredytu w kwocie 2599 zł w jednym z wadowickich sklepów próbował zawrzeć umowę kredytową z bankiem przedkładając sfałszowane zaświadczenie o zatrudnieniu. Oszukańczy plan jednak nie wypalił, ponieważ system bankowy odrzucił jego wniosek kredytowy.

Rozprowadzał narkotyki
W toku tego postępowania śledczy ustalili, że mieszkaniec Wadowic udzielał środki odurzające (marihuanę) dwóm małoletnim mieszkańcom Wadowic, a od jednego z nich brał za to pieniądze. Narkotyki te miał zapakowane w woreczki foliowe jak również w koperty papierowe.
1) W bliżej nieustalonym dniu w okresie od 1 marca 2008 roku do 31 marca 2008 roku w Wadowicach udzielił nieletniemu środek odurzający w postaci dwóch działek marihuany.
2) W okresie od 1 do 30 kwietnia 2008 r. udzielił nieletniemu działkę marihuany za 5 zł.
3) W bliżej nieustalonym dniu w okresie od 1 do 31 maja 2008 r. w Wadowicach udzielił nieletniemu działkę marihuany.
4) W okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2008 r. udzielił nieletniemu dwie działki marihuany.
5) W okresie od 1 do 30 września 2008 r. udzielił nieletniemu jedną działkę marihuany.
6) W okresie od 1 października do 30 listopada 2008 r. udzielił nieletniemu jedną działkę marihuany.
7) W okresie 1 do 31 grudnia 2008 1 udzielił jedną działkę marihuany.
8) W okresie 1 do 31 stycznia 2009 1 udzielił nieletniemu jedną działkę (lufkę) marihuany.
9) W dniu 14 kwietnia 2009 roku udzielił jedną działkę (lufkę) marihuany.

Okradał mieszkania, sklepy, bankomaty
1) W dniu 24 lutego 2009 roku wykorzystując nieuwagę właścicielki sklepu w Wadowicach dokonał kradzieży torebki z zawartością pieniędzy, kluczy i dokumentów, na łączną stratę 610 zł.
2) 19 marca 2009 r. w Wadowicach wykorzystując pozostawione otwarte drzwi wszedł do mieszkania skąd zabrał torebkę z zawartością karty bankomatowej, dwóch kart kredytowych, kluczy do mieszkania, dwóch telefonów komórkowych, pieniędzy, powodując straty na łączną kwotę 900 zł. Okradziona mieszkanka usiłowała zatrzymać złodzieja na progu mieszkania, jednak zdążył on wybiec na klatkę schodową. Gdy wybiegła za nim, zorientowała się, że złodziejaszek jest jej znany z widzenia, poznała go, gdy z głowy spadł mu kaptur.
3) 19 marca 2009 r. w Wadowicach usiłował przy użyciu skradzionych wcześniej kart bankomatowych dokonać wypłat z bankomatu. Nie udało mu się jednak złamać kodów PIN.

Okradał domki w ogródkach działkowych
Prokuratura ustaliła, że opisywany przez nas młody mężczyzna wraz z dwoma nastoletnimi kumplami dokonał szeregu włamań z kradzieżami do domków letniskowych znajdujących się na terenach ogródków działkowych w Wadowicach. Sposób działania był podobny, wyłamywano zamki w drzwiach wejściowych, wyważano okiennice, podważano zamki w futrynach, ale też wyłamywano całe futryny. W sumie w wyniku tej przestępczej działalności zostało poszkodowanych 25 właścicieli domków.
1) W okresie od 20 do 26 stycznia 2009 roku uprzednim wypchnięciu okna przedostał się do domku, skąd skradł wiertarkę akumulatorową o wartości 100 zł.
2) W okresie od 27 stycznia do 1 lutego 2009 roku wyłamał okiennice w innym domku letniskowym, przedostał się do środka, skąd skradł kosiarkę spalinową, podkaszarkę, 25 mb mb kabla elektrycznego. Łączne straty, jakie poniósł właściciel domku, to 1450 zł.
3) W okresie od 27 stycznia do 1 lutego 2009 r. wyłamał drzwi wejściowe do domku letniskowego przedostał się do środka, skąd skradł pilę tarczową, dwie tarcze do piły tarczowej, 50 mb kabla elektrycznego, 30 szt. kluczy narzędziowych, dwa baseny plastikowe, łączne straty wyniosły ok. 880 zł.
4) w okresie od 27 stycznia do 1 lutego 2009 w Wadowicach wyłamał zamek w drzwiach domku, zniszczył okiennice, przedostał się do środka, skąd skradł dwa klucze do skrzynki elektrycznej, straty 100 zł.
5) W dniach 6 - 7 luty 2009 r. włamał się do domku letniskowego skąd skradł piłę tarczową - straty 200 zł.
6) W dniach 14 - 15 luty 2009 wyłamał rolety okienne, wybił szybę w oknie domku letniskowego i ze środka skradł radio, zegar ściennym dwa zszywacze elektryczne, komplet pościeli, powodując łączne straty 3 tys. zł.
7) W dniach od 19 do 21 lutego 2009 roku po wyważeniu kwatery okiennej przedostał się do innego domku, nie dokonując kradzieży (nic nie było).
8) W dniach od 19 do 23 lutego 2009 roku po wyważeniu drzwi wejściowych włamał się do kolejnego domku, skąd skradł odtwarzacz DVD, wycinarkę tarczową oraz wiertarkę - straty 550 zł.
9) Z 20 na 21 lutego 2009 roku wyłamał drzwi wejściowe do domku, a po włamaniu się do środka jednak się rozczarował, ponieważ nie było tam przedmiotów wartych kradzieży.
10) Z 20 na 21 lutego 2009 roku wraz z dwoma kumplami włamali się do kolejnego domku, nie dokonując jednak kradzieży, z uwagi na brak przedmiotów będących w jego zainteresowaniu.
11) Z 20 na 21 lutego 2009 roku po uprzednim wyłamaniu drzwi wejściowych do kolejnego domku przedostał się do jego wnętrza, nie dokonał jednak kradzieży, ponieważ nie było tam przedmiotów, które by go zainteresowały.
12) Z 20 na 21 lutego 2009 roku włamał się do kolejnego domku nie dokonując kradzieży, ponieważ nie było tam przedmiotów, które by go interesowały.
13) Z 20 na 21 lutego 2009 roku po uprzednim wyłamaniu kwatery okiennej włamał się do kolejnego domku, skąd nie dokonał kradzieży, ponieważ nie było tam przedmiotów, które by go interesowały.
14) W okresie od 25 do 26 lutego 2009 roku po wyłamaniu okiennicy włamał się do domku skąd skradł dwa głośniki - straty 300 zł.
15) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku włamał się do kolejnego domku, skąd skradł czajnik bezprzewodowy - łączne straty 200 zł.
16) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku wyłamał drzwi wejściowe, włamał się do środka domku skąd skradł kołdrę, koc wełniany, czajnik elektryczny - straty 270 zł.
17) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku włamał się do kolejnego domku, skąd skradł wiertarkę, szlifierkę, ile ręczną , mała szlifierkę kątową - łączne straty 2 tys. zł.
18) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku usiłował się przedostać do następnego domku w celu dokonania kradzieży. Wyłamał boczne drzwi, uszkodził rolety, jednak do domku nie zdoła się dostać.
19) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku po wyłamaniu drzwi wejściowych do kolejnego domku przedostał się do środka, skąd skradł kuchenkę elektryczną.
20) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku po uprzednim wyważeniu drzwi wejściowych wdarł się do kolejnego domku, z którego ukradł telewizor. Straty 800 zł.
21) Z 28 lutego na 1 marca 2009 roku usiłował włamać się do następnego domku, uszkodził zamek oraz wybił szybę w oknie, jednak nic nie ukradł, ponieważ nie było tam przedmiotów, które by go interesowały.
22) Z 16 na 17 marca 2009 roku po wyłamaniu drzwi przedostał się do domku, skąd skradł wiertarkę - straty 700 zł.
23) Z 16 na 17 marca 2009 roku po wyłamaniu zamków w drzwiach wejściowych przedostał się do wnętrza domku, jednak nic nie ukradł, ponieważ nie było przedmiotów leżących w jego zainteresowaniu.
24) Z 16 na 17 marca 2009 roku wyłamał drzwi wejściowe i włamał się do kolejnego domku. Nic jednak nie ukradł, nic nie było z przedmiotów, które by go zainteresowały.
25) Z 16 na 17 marca 2009 roku przedostał się do kolejnego domku, skąd zabrał sześć sztuk wyłączników podtynkowych - łączne straty 1000 zł.
26) W bliżej nieokreślonym dniu od stycznia do 15 marca po uprzednim wyłamaniu zamka w drzwiach wejściowych do piwnicy przedostał się do wnętrza, skąd zabrał w celu przywłaszczenia szklany dymion w metalowym koszu wraz z zawartością wina o łącznej wartości 100 zł.
27) W nocy z dnia 14/15 kwietnia 2009 roku w Wadowicach działając z dwoma nieletnimi, po uprzednim wyważeniu drzwi przedostał się do wnętrza domku letniskowego, skradł welurowy materac, dwie pompki do materaca, śpiwór. Łączne straty wyniosły 415 zł.

Okradał samochody
Młody wadowiczanin wspólnie z jednym z kolegów, z którymi okradali domki, dokonywał również włamań do do samochodów, z których kradł przedmioty, bądź też usiłował dokonać kradzieży, lecz brak było tam przedmiotów, które by go interesowały.
1) W okresie od 15 do 16 listopada 2008 roku w Wadowicach poprzez urwanie zewnętrznego lusterka dokonał uszkodzenia samochodu vw passat, powodując straty 750 zł.
2) W tym samym dniu w Wadowicach poprzez urwanie bocznego lusterka oraz wygięcie przednich wycieraczek dokonał uszkodzenia samochodu ford fiesta. Straty 500 zł.
3) Z 21 na 22 grudnia 2008 roku w Wadowicach uszkodził samochód nissan. Porysował lakier, wyłamał i zniszczył lusterka, straty 800 zł.
4) W tym samym okresie w Wadowicach wybił szybę w samochodzie renault, z którego skradł Tubę wraz ze wzmacniaczem. Straty 400 zł.
5) W okresie 29 - 30 grudnia 2008 roku w Wadowicach po uprzednim wybiciu szyby w samochodzie opel astra przedostał się do wewnątrz auta, skąd skradł radioodtwarzacz oraz dokonał uszkodzenia elementów tego samochodu: kołpaka, porysowania lakieru na drzwiach, poprzecinaniu uszczelek, uszkodzenia zamka w drzwiach. Straty ok. 450 zł.
6) W tym samym okresie w Wadowicach wybił szybę w samochodzie vw polo, wszedł do środka, skąd ukradł radio CB. Straty 279 zł.
7) W okresie od 30 do 31 grudnia 2008 roku w Wadowicach wybił dwie szyby w samochodzie fiat tipo, powodując straty 400 zł.
8) W okresie 2 - 3 stycznia 2009 roku w Wadowicach wybił szybę w samochodzie vw golf, z którego skradł dwa głośniki. Straty 650 zł.
9) W samym czasie wybił szybę w samochodzie mitsubishi w Wadowicach, przedostał się do środka samochodu, z którego ukradł radioodtwarzacz. Straty 1000 zł.
10) W dniu 9 stycznia 2009 roku wspólnie z trzema koleżkami dokonał uszkodzenia samochodu marki vw fox. Uderzeniami, kopaniem i rzucaniem w samochód bryłami lodu spowodował straty w wysokości 2270 zł.
11) W okresie od 11 do 12 stycznia 2009 roku w Wadowicach po uprzednim wyjęciu uszczelki i wyjęciu szyby w fiacie ducato włamał się do środka, skąd ukradł elektronarzędzia w postaci wkrętarki akumulatorowej oraz mieszalnika. Straty 1750 zł.
12) W okresie od 23 do 24 stycznia 2009 roku w Wadowicach po wybiciu szyby w tylnych, lewych drzwiach samochodu fiat palio weekend przedostał się do środka. Nie dokonał jednak kradzieży z uwagi na brak przedmiotów będących w jego zainteresowani.
13) W okresie od 29 do 30 stycznia 2009 r. w Wadowicach wybił szybę w samochodzie fiat bravo i przedostał się do jego wnętrza, skąd ukradł radioodtwarzacz.
14) W tym samym okresie w Wadowicach wybił dwie szyby w samochodzie vw passat, jednak z jego wnętrza nie dokonał kradzieży, ponieważ nie było tam przedmiotów będących w jego zainteresowaniu.
15) W dniu 30 stycznia 2009 roku w Wadowicach wybił szybę w samochodzie vw golf, włamał się do schowka, z którego skradł wzmacniacz samochodowy. Straty 700 zł.
16) W dniu 13 lutego w Wadowicach przy użyciu dopasowanego klucza otworzył drzwi samochodu polonez track dokonując z jego wnętrza kradzieży torebki wykonanej ze skóry, dwóch portfeli, dokumentów: dowodów osobistych, dowodu rejestracyjnego wraz z ubezpieczeniem, sześciu kart bankomatowych, karty rencisty, telefonu komórkowego oraz 450 zł.
17) W dniu 11 marca 2009 r. w Wadowicach po wybiciu szyby w samochodzie marki renault przedostał si ę do środka, skąd zamierzał ukraść radioodtwarzacz. Kradzieży jednak nie dokonał, ponieważ radioodtwarzacza w samochodzie nie było. Straty ponad 500 zł.

Częściowo przyznał się do winy
Przesłuchany w charakterze podejrzanego młody wadowiczanin przyznał się częściowo do popełnienia zarzucanych mu czynów, m.in. do napaści i usiłowania kradzieży saszetki, posługiwania się sfałszowanym zaświadczeniem o zatrudnieniu, kradzieży z mieszkania torebki. Złożył też policji wyjaśnienia dotyczące sfałszowanego zaświadczenia. Stwierdził, że zaświadczenie wypełnił osobiście wpisując swoje dane. Opisał również, gdzie wykorzystał to zaświadczenie. W toku postępowania poddano wadowiczanina badaniom przez biegłych lekarzy psychiatrów. W wydanej opinii biegli stwierdzili, że w czasie dokonywania zarzucanych mu czynów nie miał ograniczonej w stopniu znacznym zdolności do rozpoznawania i pokierowania swoim postępowaniem.

Tymczasowo aresztowany
Wobec oskarżonego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz tymczasowe aresztowanie na okres 14 dni, a także dozór policji oraz zakaz kontaktowania się i zbliżania się do pokrzywdzonego. Środki te uchylono, pozostało poręczenie majątkowe. Obecnie jest tymczasowo aresztowany i w związku z inną sprawą pozostaje do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze.

Autor: red.

Tagi: wadowice;policja;