Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wadowice papieskie

Treść

Dziś radni miejscy prawdopodobnie przez aklamację przegłosują wniosek o nadanie ulicy Wesołej imienia Edmunda Wojtyły, starszego brata papieża Jana Pawła II. To już kolejny raz samorząd wadowicki podejmuje wysiłek, by na planie miasta uwiecznić obecność papieża i jego rodziny. Pomysłów nie brakuje, w radzie miasta martwią się jedynie, że zabraknie miejsc w mieście, które będzie można przechrzcić na papieskie.

"Wadowicki samorząd zawsze wierny papieżowi Janowi Pawłowi II" - taki dumny napis wymalowali rajcy kilka lat temu na magistracie. Tym razem w papieskim grodzie chcą zmienić nazwę ulicy Wesołej, biegnącej między magistratem a parafią Ofiarowania NMP, na Edmunda Wojtyły, starszego brata papieża. Pomysł zaproponowała radna Stanisława Wodyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia im. Edmunda Wojtyły, które stara się o utworzenie w mieście Szpitala Pielęgnacyjnego im. E. Wojtyły.

W Wadowicach jeden szpital już jest. Z okazji ostatniej wizyty papieża w Polsce zyskał on miano Szpitala im. Jana Pawła II. Obecność papieska i jego rodziny na planie miasta i w nazwach ulic jest łatwo dostrzegalna.

Zmiany nazw zaczęły się od głównego placu w mieście - Rynku - który na początku lat dziewięćdziesiątych przechrzczono na plac Jana Pawła II. Kilka lat później starą nazwę ulicy Ogrodowa rajcy zmienili na Emilii i Karola Wojtyłów. Matka papieża stała się też patronką Domu Samotnej Matki.

Ale to nie koniec. W mieście wybudowano nową Szkołę Podstawową na osiedlu Pod Skarpą, która od 1999 roku nosi imię Jana Pawła II, dwa tygodnie temu szkoła poświęciła swój papieski sztandar. Z kolei siostry nazaretanki prowadzą Świetlicę Środowiskową dla Dzieci przy ulicy Lwowskiej, która również nosi papieskie imię. Wkrótce także Szkoła Muzyczna przy Legionów będzie ochrzczona imieniem Jana Pawła II.

Samorząd zmienił w 1995 roku również herb miasta domalowując do niego klucze papieskie. Stąd też herb Wadowic upodobnił się do herbu Watykanu.

Papież ma również w Wadowicach dwa pomniki. Jeden przysłany przez ekscentrycznego włoskiego rzeźbiarza Luciano Minguzzi przy kościele św. Piotra Apostoła, a drugi znajduje się na Leskowcu, a właściwie na Groniu Jana Pawła II.

W samorządzie rozważany jest również pomysł, by postawić papieżowi pomnik godny i okazały na rynku wadowickim (placu Jana Pawła II).

(MPA)

Autor: Dziennik Polski