Wędrowały Powsinogi
Treść
Harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczyli w kilkudniowym XXIX Rajdzie "Powsinóg Beskidzkich".
Maszerowano trasami Beskidu Makowskiego i Średniego: Palczy, Harbutowic, Bieńkówki i Zachełmnej; poszukując ludowego świata z balladowej twórczości Emila Zegadłowicza oraz regionalnych twórców, którym - jak mówią organizatorzy - "nie jest obojętny przemijający świat ścieżek śródlądowych, przyleśnych upłazików, krętych wywijasków".
Na starcie imprezy w Harbutowicach na Przełęczy Sanguszki stanęło, aż jedenaście drużyn. Podczas ogniska drużyny prezentowały czarno - białe fotografie, przedstawiające dawne widoki powiatu wadowickiego oraz sceny z życia jego mieszkańców. Następnie wyruszono do słynnych cisów Raciborskiego (jednych z najstarszych w Polsce), docierając na grzbiet pasma Babicy zwany tu Bieńkowską Górą. Potem w kierunku Palczy, na górę Chełm, a wreszcie do Zalesia, gdzie mieści się harcerska baza Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP.
- Na trasie przygotowano punkty patrolowe, na których harcerze wykazywali się wiedzą z zakresu przyrody, terenoznawstwa, harcerskiej zaradności, regionalnej literatury i architektury. Wieczorem relacjonowano wrażenia z trasy. Opowiadano o spotkaniach z ludźmi, dzięki którym poznano historię mijanych wiosek i zwyczaje mieszkańców - mówi kwatermistrz hm. Robert Kadela.
W ostatnim dniu rajdu harcerze uczestniczyli w polowej mszy świętej, którą w Zalesiu odprawił wikariusz parafii Stryszów, ksiądz Jerzy Adamczyk.
- Śpiew przy wtórze gitar, ministranci w harcerskich mundurach, ołtarz polowy z krzyżem ze złotych liści klonu i czerwonej jarzębiny, pod obrusem harcerska pałatka. A wokół ptaki, szum drzew, promyki słońca. I Bóg. Było to dla nas wszystkich wielkie przeżycie - mówi komendant phm. Dorota Polan.
W rajdowej rywalizacji w kategorii drużyn harcerskich zwyciężyła 3 DH "Badyle", zaś wśród drużyn starszoharcerskich i wędrowniczych najlepszą okazała się 6 DSTH "Dioryt".
Imprezę zorganizowała 130 DSTH "Stu trzydziestu z Mucharza" im. Ks. Józefa Poniatowskiego.
(RASZ)
Autor: Dziennik Polski