Większość została w domu
Treść
Eurowybory w zachodniej Małopolsce
W zachodniej części Małopolski frekwencja podczas niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego wahała się w granicach od 13 do 23 proc. Większe zainteresowanie wyborem swoich przedstawicieli do Brukseli wykazali mieszkańcy miast.
W powiecie chrzanowskim
Ze 103.420 uprawnionych do głosowania do urn poszło zaledwie 19.400 osób, czyli 18,75 proc. Najwyższą frekwencję zanotowano w gminie Chrzanów (20,32 proc.), natomiast najniższą w gminie Alwernia (15 proc.). Wśród głosujących mało było młodych ludzi.
W powiecie olkuskim
Tradycyjnie, podobnie jak przy okazji innych wyborów, wyższa frekwencja była w zachodnich gminach powiatu. W skali powiatu wyniosła niewiele ponad 16 proc. We wszystkich gminach (z wyjątkiem Trzyciąża, gdzie triumfowała Samoobrona RP) wygrała Platforma Obywatelska. Wybory pokazały, że nadal ugrupowania lewicowe są silniejsze w Bukownie i Bolesławiu, gdzie SLD-UP było 2 i 3 ugrupowaniem pod względem ilości głosów. Dla przykładu, w całej gminie Trzyciąż na to ugrupowanie głosowało 21 osób (3,44 proc.). Zastanawiający jest fakt, że w Kluczach, gdzie to SLD pozostaje u władzy od wielu lat, głosowało na to ugrupowanie 10,5 proc., co dało mu 5 pozycję. Także w Olkuszu SLD-UP zebrało łącznie nieco ponad 8 proc., a Socjaldemokracja Polska 6 proc.
W powiecie wadowickim
W miastach wygrała Platforma Obywatelska, przed Ligą Polskich Rodzin. Najbardziej wyrównana walka miała miejsce w Andrychowie, gdzie PO była lepsza tylko o 1 głos.
W sumie spośród 10 gmin powiatu wadowickiego w 5 wygrała PO, a w pozostałoch LPR. Najwyższa frekwencja - 23,89 była w gminie Andrychów, zaś najniższa w gminie Spytkowice (13,62 proc.).
W powiecie suskim
W Suchej Beskidzkiej pierwsze miejsce zajęła PO, zaś w sąsiednim Makowie Podhalańskim - LPR.
W powiecie oświęcimskim
Także zdecydowany sukces święciła Platforma, która wygrała w 6 gminach. W dwóch: Zator i Przeciszów lepsza była Liga Polskich Rodzin. Frekwencja wynosiła w granicach 20 proc., najwyższa była w Kętach - 22,86 proc, a najniższa w Osieku - 15,5 proc.
(ana, syp, GM, BK)
Autor: Dziennik Polski