Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wspólnie o przyszłości

Treść

Dziś mija termin zgłaszania wniosków do Planu Rozwoju Lokalnego w Wadowicach. Urząd Miejski zorganizował dwudniowe konsultacje do Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego.

W magistracie z tej formy wyrażenia swojej opinii skorzystało około stu firm, stowarzyszeń i organizacji. Pomysły zostaną wykorzystane podczas opracowywania tego planu.

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego jest jednym z siedmiu programów operacyjnych, które służą do realizacji Narodowego Planu Rozwoju. Program określa priorytety, kierunki i wysokość środków przeznaczonych na realizację polityki regionalnej państwa, które będą uruchamiane z udziałem funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Jeśli w Wadowicach nie powstanie taki program, to nie będzie pieniędzy z funduszy UE na rozwój w latach 2004-2006 oraz 2007-2013. Plany Rozwoju Lokalnego, są niezbędnym składnikiem projektów realizowanych w ZPORR. Dla dobrego przygotowania programu konieczne jest wczesne podejmowanie uchwał przez organy samorządu miejskiego, oraz utworzenie scenariuszy organizacyjnych i finansowych, a także poznanie procedur niezbędnych np. przy występowaniu o dotacje czy pożyczki przez różnorodne podmioty.

Podczas spotkań mało było konkretów, a dużo pobożnych życzeń. Między innymi zaproponowano przekształcenie budynku Herbapolu na Watykan w miniaturze, czy budowę wyciągu narciarskiego w Barwałdzie Dolnym. Na szczęście zapędy fantastów studzili eksperci.

Burmistrz Ewa Filipiak poinformowała, że ma już kilkanaście projektów, które są istotne dla dalszego rozwoju gminy. Powinny być realizowane budowy: dróg i obwodnic, np. wzdłuż rzeki Skawy do mostu w Witanowicach, droga szybkiego ruchu, pomiędzy Wadowicami-Andrychowem-Kętami, sal gimnastycznych czy kanalizacji. Bowiem bez określenia czytelnych kierunków rozwoju, trudno będzie określić jak Wadowice będą wyglądać za kilkanaście lat.

Właśnie takie plany dobrze wpisują się w strategię ZPORR. Bowiem jego celem jest tworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionów oraz przeciwdziałanie marginalizacji niektórych obszarów w taki sposób, aby sprzyjać długofalowemu rozwojowi gospodarczemu, jego spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz integracji z Unią Europejską.

Zakończenie konsultacji nie oznacza zamknięcia drogi do zgłaszania wniosków i pomysłów. Przygotowanie takiego projektu trwa z reguły bardzo długo i musi on być przyjęty przez radnych. Natomiast przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie swoich projektów w województwie. Potrzebne dokumenty, czy porady można znaleźć na stronie

(RASZ)

Autor: Dziennik Polski