Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zapora najważniejsza

Treść

W Krakowie powstała Rada Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Wisły. Jedynym przedstawicielem szeroko rozumianej ziemi wadowickiej w tym gremium został Stanisław Kotarba - radny Rady Powiatu Wadowickiego i zarazem rzecznik wadowickiego samorządu.
Rada Regionu Wodnego składa się z trzydziestu członków i została powołana przez Ministra Środowiska. 30 stycznia br. w Krakowie odbyło się jej pierwsze, inauguracyjne spotkanie, podczas którego m.in. omówiono zadania czekające do realizacji przez Radę zapoznano się
z charakterystyką obszaru działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz wybrano Prezydium Rady Regionu Wodnego. Przewodniczącym Rady został Tadeusz Bednarczyk - kierownik Katedry Inżynierii Wodnej Akademii Rolniczej w Krakowie, jego zastępcą został Marek Krąpiec - dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie, a na sekretarza została wybrana Małgorzata Mrugała - zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.
W skład Rady zostali powołani też m.in.: Witold Kowalski - wicestarosta przemyski, Ryszard Jakubowski - dyrektor Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, Zbigniew Kot - dyrektor Małopolskiego Zarządu Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Krakowie, Grzegorz Kubal - dyrektor Podkarpackiej Izby Gospodarczej, Ryszard Czaicki - wiceprezes Małopolskiej Izby Rolniczej,
Andrzej Dyja - wiceprezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Stanisław Nowacki - przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa.
W pracach Rady dla mnie najważniejsza jest budowa Zbiornika Wodnego w Świnnej Porębie. Będę się starał przedstawiać wszystkie problemy z naszego terenu związane z tą inwestycją. Budowa zapory ciągle wymaga szerokiej popularyzacji i promocji, szczególnie wśród decydentów warszawskich. Tam do dziś nie wszyscy kojarzą, co to jest za zbiornik, jakie będzie jego przeznaczenie. Tutaj posiłkuję się często, że jest to zapora koło Wadowic, że będzie to być może przyszłe "Jezioro Wadowickie". To jest bardzo pomocne, ponieważ jeśli ta inwestycja jest kojarzona z Wadowicami, to od razu w Warszawie orientują się o co chodzi.
W ten sposób łatwiej jest zdobywać poparcie dla tej inwestycji,
i środki finansowe. W tym roku jest przewidziana kwota ponad
62 mln zł na zadania związane z realizacją inwestycji. Oczywiście nie jest to kwota wystarczająca na skalę potrzeb i tempa budowy, ale należy się cieszyć, ponieważ jest to niewątpliwy postęp - powiedział Stanisław Kotarba.

Rada Regionu Wodnego jest organem opiniodawczo-doradczym dyrektora RZGW w Krakowie. W kompetencjach Rady jest opiniowanie m.in.: projektu planu gospodarowania wodami w obszarze dorzecza Wisły, projektu warunków korzystania z wód regionu wodnego górnej Wisły, projektu planu ochrony przeciwpowodziowej regionu wodnego górnej Wisły, planowanych przedsięwzięć związanych z odbudową ekosystemów zdegradowanych przez eksploatację zasobów wodnych, projektów inwestycji związanych z gospodarowaniem wodami w regionie wodnym górnej Wisły, gminnych, powiatowych i wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Ponadto Rada opiniuje kandydatów na zastępców dyrektora Regionalnego Zarządu, powoływanych i odwoływanych przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Autor: KK

Tagi: Wadowice;zapora;Świnna