Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zbuduj ekologiczny dom

Treść

W najbliższą sobotę w Stryszowie Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) organizuje Dzień Otwarty Ekocentrum. Zaś w kolejną sobotę - 8 października - odbędą się warsztaty budowania domów z gliny i słomy.

Ekocentrum fundacji ICPPC, niedochodowej, pozarządowej organizacji, zbudowano we wsi Stryszów pod nr. 156. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć, jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne. Tutaj wszystkie urządzenia nie są tylko makietami, ale pracują, np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia lub oczyszczając ścieki. Pokazywanie różnych technologii ekologicznych w praktyce na pewno ułatwia zrozumienie zasad ich działania.

Chętni zobaczą ekodomy z gliny i słomy, zasilane energią słoneczną, kolektory słoneczne, służące do ogrzewania wody, półkolistą szklaną werandę, która umożliwia pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń, świetliki rurowe do oświetlania ciemnych wnętrz, biologiczną oczyszczalnię ścieków, kaskadę, sferyczną szklarnię, do ogrzewania której potrzeba aż o 20 proc. energii mniej niż przy wykorzystaniu metod tradycyjnych, ekologiczny ogródek i inne eko-technologie, a także zdjęcia z wizyty w Ekocentrum brytyjskiego następcy tronu księcia Karola.

Mało kto wie, że ekologiczne domy budowano już od lat 60. XX wieku. W tamtym okresie powstało kilka ciekawych budynków z gliny i słomy. Tak zbudowano gmachy szkół, remizy strażackie, a nawet kilka bloków mieszkalnych.

- Budynki te stoją do dziś i są w idealnym stanie, czego nie można powiedzieć o obiektach, stawianych w latach późniejszych w "nowoczesnej", betonowej technologii - informują organizatorzy warsztatów.

Jednak technologia gliniano-słomiana poszła w zapomnienie wraz z rozwojem cementowni i innych zakładów, produkujących materiały budowlane. Teraz, na początku XXI wieku, przeżywa renesans. Dzięki swym walorom zdrowotnym, ekonomicznym i ekologicznym, zyskuje na nowo zwolenników na całym świecie. Może dzięki wysiłkom ICPPC będzie również popularna w Polsce?

Organizatorzy zapewniają zwiedzanie ośrodka ICPPC z przewodnikiem. Grupy wyruszają o godz.: 10, 10.30, 12 i 12.30. Równocześnie zaplanowano prezentacje: "Alternatywne technologie" (godz. 11) oraz "Budownictwo ekologiczne" (godz. 12.30).

Szczegółowe informacje w Ekocentrum: Stryszów 156, tel. 87 97 114.

(RASZ)

Autor: Dziennik Polski