Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zielona alternatywa

Treść

Zielona alternatywa

Brykiet z wierzby zamiast węgla?


W spotkaniu w Wadowickim Centrum Kultury uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Fot. Mirosław Gawęda


Kilkadziesiąt osób z powiatu wadowickiego uczestniczyło w spotkaniu dotyczącym możliwości rozwoju polskiego rolnictwa w oparciu o uprawę wierzby krzewiastej na cele energetyczne. Organizatorzy spotkania z firmy "Jero" z Krzykawki przekonywali, że uprawa wierzby i wyrabianie z niej brykietu, który zamiast węgla służy do spalania, jest przyszłościowym rozwiązaniem.
Firma "Jero" jest producentem sadzonek tzw. wierzby energetycznej. Pod jej szyldem działa w całym kraju już 15 tys. plantatorów tego drzewa. Firma zajmuje się sprzedażą sadzonek, przygotowywaniem profesjonalnych plantacji oraz popularyzowaniem możliwości energetycznych zastosowań wierzby, nazwanej "zielonym węglem".

Wierzba energetyczna ma mnóstwo zalet. Może rosnąć prawie na każdym gruncie. Idealnie nadają się do tego celu grunty orne leżące odłogiem, których stale przybywa. Zaletą tej rośliny jest fakt, że rośnie ona bardzo szybko. - Wierzba zasadzona w maju przez jednego z małopolskich plantatorów ma już ok. 2 metrów wysokości - mówił właściciel firmy Jerzy Domański.

Z "dorosłej" już wierzby wyrabia się brykiet, który - zamiast np. węgla - służy do spalania w piecu. Tona brykietu kosztuje ok. 250 zł, czyli mniej niż tona najbardziej popularnego paliwa, jakim jest węgiel. Zainteresowany musi jednak zainwestować w zakup specjalnego pieca, który kosztuje ok. 6 tys. zł. W perspektywie inwestycja powinna się jednak zwrócić.

- Wartość energetyczna "zielonego węgla" jest porównywalna z miałem węglowym, co przy jego całkowicie ekologicznych parametrach procesu spalania oraz możliwej przemysłowej, odnawialnej produkcji czyni go paliwem przyszłości - przekonywał Jerzy Domański.

Spotkanie miało głównie na celu zaznajomienie rolników z powiatu wadowickiego z inicjatywą. Podobne odbywają się w innych powiatach. Być może wśród kilkudziesięciu uczestników z Wadowic znajdą się zainteresowani utworzeniem grupy producenckiej, która na masową skalę będzie zajmować się produkcją wierzby energetycznej.

(GM)

Dziennik Polski

Autor: PG