Złoty wiek przedszkola w Łączanach
Treść
Przedszkole Samorządowe w Łączanach ma już za sobą 50 lad działalności. Przez te lata placówka wypracowała swój styl i charakter. 26 kwietnia br. odbyły się oficjalne obchody jubileuszu.
W uroczystości udział wzięli m.in.: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie, wizytator Beata Karkoszka, wójt gminy Brzeźnica Bogusław Antos, zastępca wójta Kazimierz Mostowik, przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Niciewicz, sekretarz Gminy Katarzyna Solarska, księgowa Gminnego Zespołu Szkół Ewa Kozioł, Maria Leśniak z Ośrodka Pomocy Społecznej, sołtys wsi Łączany Stanisław Piela, radny wsi Łączany Stanisław Kuglin oraz
Dyrektorzy Szkół i przedszkoli z Gminy Brzeźnica , Teresa Wawro, poprzednia dyrektor Przedszkola oraz ksiądz proboszcz Stanisław Bętkowski. Imprezę uświetnili również pierwsi absolwenci przedszkola i oraz jego byli pracownicy.
- Nasze przedszkole, to nasz drugi dom. Okres wczesnego dzieciństwa zasadniczo waży na tym, kim się dziecko stanie, jak przebiegać będzie jego dalsze życie, co w nim osiągnie. Oznacza to, że lata dojrzałości, kształt społeczeństwa i system wartości uznanych przez nie zależą w znacznym stopniu od jakości wychowania najmłodszych dzieci. Przedszkole jest fundamentem, na którym opiera się dalszy system wychowania i kształcenia - powiedziała podczas uroczystości Aneta Zięcik, dyrektor przedszkola.
Na jubileuszowe spotkanie cześć artystyczną dla zebranych gości przygotowały dzieci z przedszkola pod opieką pań: Anny Chlebickiej i Mieczysławy Ożóg. Były piękne wiersze, piosenki, tańce oraz przedstawienie teatralne o dziwnych przygodach Czerwonego Kapturka. Imprezę uświetniły występy Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łączanach oraz Kapela Ludowa z Radziszowa.
Historia Przedszkola Samorządowego w Łączanach
W roku 1954 z inicjatywy Kierownictwa Warszawskiej Żeglugi na Wiśle Ekspozytura Rejonowa w Krakowie na uzasadniony wniosek została rozpoczęta budowa z funduszy Resortu Ministerstwa Żeglugi, 3 oddziałowego przedszkola w Łączanach składającego się z pięciu pomieszczeń dla 80 dzieci. Budowa przedszkola była podyktowana tym, że Ekspozytura Rejonowa Żeglugi zatrudniała około 60% pracowników ze wsi Łączany. Dnia 15.X.1956r. nastąpiło przekazanie budynku Państwowego Przedszkola Prezydium Powiatowej Radzie Narodowej Wydziałowi Oświaty w Wadowicach. Przekazujący to Dyrektor Warszawskiej Żeglugi na Wiśle Tadeusz Skonieczny, kierownik Ekspozytury Rejonowej w Krakowie Mieczysław Menke, Przedstawiciel Rady Zakładowej Ekspozytury Rejonowej w Krakowie Wojciech Miśkiewicz.
Jako przejmujący Kierownik Wydziału Oświaty w Wadowicach Stanisław Filipek, Inspektor Szkolny Mieczysław Piętka podinspektor do spraw Przedszkoli Wiktoria Sapińska.
Pracę pedagogiczną i techniczną rozpoczęły następujące osoby:
Kierownik przedszkola: Barbara Wajdzik oraz Anna Szkapa, Celina Błasiak, intendentka Aleksandra Grzesiek, kierownik kuchni Maria Scąber, pomoc kuchenna Maria Kozioł, sprzątaczka Albina Miśkiewicz, palacze c.o. Józef Wawro i Marian Folga.
Pierwszymi absolwentami przedszkola byli:
Miśkiewicz Halina, Wójcik Kazimiera, Chlebicka Halina, Rybarczyk Anna, Przewoźniak Halina, Kutermak Władysław, Frydel Wanda, Szymula Barbara, Srokosz Małgorzata, Wawro Stanisława, Stawińska Maria, Źróbek Janina, Kozioł Jerzy, Szymula Teresa.
Przedszkole ułatwiało swoim pracownikom zapewnienie fachowej opieki dzieciom w godzinach pracy rodziców. Przez pięćdziesiąt lat przedszkole dopracowało się własnego stylu i charakteru. Przedszkole przeżywało różne chwile i tak jest do tej pory. Obecnie działa jako Samorządowe Przedszkole w Łączanach. Dzięki władzom samorządowym, wsparciu i pomocy istnieje jako placówka publiczna w środowisku lokalnym. Jest organizatorem zajęć otwartych dla rodziców, imprez dla rodziców, spotkań z ciekawymi ludźmi .Poprzez współpracę z różnymi instytucjami kulturalnymi wprowadza dzieci w świat kultury i nauki. Obecnie Dyrektorem Przedszkola jest Aneta Zięcik
- Wiadomości Powiatowe 05/2007
Autor: rc