Zredukowane łóżka
Treść
Polityka NFZ względem chorych starszych osób
Oddział psychogeriatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznych w Andrychowie nie zostanie co prawda zlikwidowany, ale od stycznia okrojony został o kilkanaście łóżek. Takie posunięcie gwarantuje stabilność finansową szpitala, ale stracą pacjenci.
Na oddziale przebywają osoby starsze z upośledzeniem psychicznym. Z powodu ograniczenia kontaktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na utrzymanie oddziału, od stycznia znajdują się na nim 32 łóżka, podczas gdy rok wcześniej było ich 46. Obecnie z opieki medycznej korzysta mniej pacjentów, a chętnych do przyjęcia jest bardzo wielu.
- Z powodu tych zmian nikogo z dnia na dzień nie wyrzuciliśmy - zapewnia Marian Sołtysiewicz, dyrektor andrychowskiego WSP. - O planowanym ograniczeniu kontraktu z NFZ wiedzieliśmy już kilka miesięcy temu. Ilość pacjentów stopniowo była ograniczana, część w lepszym stanie została wypisana. Dzięki temu na początku stycznia uzyskaliśmy pożądaną ilość miejsc.
Decyzja NFZ o ograniczeniu finansowania nie podlega dyskusji. Dyrekcja szpitala dostosowała się do niej, gdyby tego nie zrobiła - placówka zaczęłaby generować straty. Obecnie - jak podkreśla dyrektor - kierownictwa przez niego szpital znajduje się w dobrej kondycji finansowej. WSP jako jeden z nielicznych w Małopolsce nie ma ani złotówki długu. Przebywa w nim 226 pacjentów. Inna sprawa, że "kandydatów" do pobytu na oddziale jest dużo więcej niż przewiduje to kontrakt z NFZ. - Musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy Domem Pomocy Społecznej a szpitalem. W pierwszej kolejności szansę na przyjęcie na psychogeriatrię mają więc osoby znajdujące się w szczególne trudnej sytuacji zdrowotnej - mówi dyrektor.
(GM)
Autor: Dziennik Polski